صفحه اصلی | آرشیو اخبار | كاشان | خانه منوچهری کاشان

خانه منوچهری کاشان

کاشان در طول حیات خود هیچگاه دارالخلافه و پایتخت و مرکز استان نبوده است. از این رو خانه های تاریخی اش حاصل دسترنج و ثروت مردمانش بوده و نه ساخته دولتمردان و حکومت ها. خانه های تاریخی کاشان همچون گنج های آرام و خاموشی هستند که در گذر زمان غبار فراموشی بر آنها نشسته و چشم به راه عاشقانی هستند که با همت و علاقه خویش هنر کاشان و کاشانی را به جهانیان نشان دهند. خانه منوچهری یکی از این خانه هاست که چند صباحی ست بعنوان هتل گردشگری حیات تازه ای را از سر گرفته، هتلی که در آن نکات تازه ای به چشم می خورد؛ از کارگاه بافته های سنتی گرفته تا رستوران غذاهای بومی و حتی سینما!

خانه منوچهری کاشان

همه چیز از چند سال پیش شروع شد. نمایشگاه عکسی در تهران برگزار می شود که در آن عکس خانه های قدیمی کاشان هم وجود دارد. خانم صبا منوچهری از همشهریان مقیم سوئیس از نمایشگاه بازدید می کند و در آنجا با آقای ابوالفضل شاهی (دانش آموخته رشته گرافیک و مدیر هنری فعلی خانه منوچهری) آشنا می شود. آقای شاهی خانم منوچهری را تشویق می کند تا خانه ای قدیمی در کاشان بخرد و آنرا بازسازی کند. مقدمات کار فراهم می شود و با کمک و راهنمایی برخی از فعالین عرصه میراث فرهنگی مجموعاً چهار باب خانه در محله پشت عمارت در نزدیکی بازار کاشان و در حدواسط محله سرپله و سرسنگ خریداری می شود. کار بازسازی خانه با نظارت استاد حلی در نیمه سال 1386 آغاز شده و به شکل اصولی ادامه می یابد و در انتهای سال 1389 به پایان می رسد. بنا در همان ابتدای کار با شماره 19327 به ثبت آثار ملی می رسد. خوشبختانه خانه در آستانه نابودی کامل خریداری شد و شاید اگر اندکی دیرتر اقدام می شد باز هم شاهد از بین رفتن یک بنای ارزشمند دیگر بودیم.
وقتی دو سال پیش و در حین عملیات آوار برداری و مقاوم سازی خانه از آن بازدید کردم فکرش را هم نمی کردم که نتیجه کار انقدر خوب از آب دربیاید. ویرانه ای که بار نخست دیدم با آنچه که دفعه دوم دیدم از زمین تا آسمان فرق می کرد. برای دیدن خانه منوچهری باید به خیابان محتشم بروید. در میانه خیابان تابلوی سبزرنگی وجود دارد که معرف آثار میراث فرهنگی است و بر روی آن عبارت خانه منوچهری نقش بسته است. پس از گذر از کنار زیارت میرنشانه و آرامگاه محتشم که بی اختیار یادآور مرثیه جانسوز و آسمانی این شاعر عاشورایی است به محوطه ای باز (فتاحه) می رسیم که گویا اخیراً توسط شهرداری کاشان مرمت گردیده است. بر روی دیوارها و کوچه های مسیر تابلوهای آبی رنگ کوچکی وجود دارد که عنوان خانه منوچهری و جهت فلش آن، راه را به شما نشان خواهد داد. دقیقش می شود خیابان محتشم، کوچه شهید ثابت، کوچه عمارت هفتم، نمره 49.
ورودی خانه به شکل یک راهروی سنگفرش با دیوارهای کاهگلی ست که به یک در چوبی زیبا ختم می شود. کنار در یک آیفون تصویری! به چشم می خورد و وقتی بالای سرم را نگاه کردم نقابی با طرح اسلیمی خوش تراش بر روی لامپ نصب شده بود که این دو نویدبخش بنایی با تلفیق هنر دیروز و فناوری امروز بودند. داخل که شدیم مسئول پذیرش خانه به گرمی از ما استقبال کردند و آقای شاهی هم بعنوان مدیر هنری بنا ساعتی بعد به ما ملحق شدند. مثل اکثر خانه های کاشان سبک معماری این خانه هم گودال باغچه و حیاط مرکز بود. یک حیاط با حوض آب و باغچه های زیبا که اتاقها و سردابهای متعددی در اطراف آن وجود داشت. مسئولین و تیم مرمت خانه و در راس آنها خود خانم منوچهری خانه را تغییر کاربری داده و به شکل یک هتل اقامتی سنتی بازسازی کرده بودند که ماحصل این امر 9 اتاق زیبای با دکوراسیون سنتی و امکانات امروزی شده بود. اما این تمام آن چیزی نیست که در خانه منوچهری وجود دارد. مدیران خانه به فکر سایر نیازهای گردشگرانی که این بنا را برای اقامت انتخاب کنند هم بوده اند. امکان استفاده از غذاهای بومی در رستوران بنا فراهم شده که البته گویا قرار است بزودی امکان استفاده همگانی هم میسر شود. لذت نوشیدن شربت زعفران آنهم در یک جام شیشه ای ظریف تجربه خوشایندی برای من بود. شربت همانقدر برایم شیرین بود که لذت مشاهده عملی شدن یکی از ایده های چندین ساله ام یعنی مکانی برای استفاده از نوشیدنی و شربتهای سنتی آنهم در هوای گرم کاشان.
در سرداب اصلی خانه دو دستگاه زری بافی و مخمل بافی راه اندازی شده تا گردشگران بتوانند از نزدیک با مراحل تهیه منسوجات سنتی کاشان هم آشنا بشوند برای راه اندازی دستگاه زری بافی از استاد عنایتی که در زمینه هنر زری بافی جزو اساتید مسلم ایران بوده و برای هنر مخمل بافی هم از استاد یاالله که در زمره آخرین مخملبافان کاشان و ایران هستند استفاده شده است.
خانه دیدنی های دیگری هم دارد؛ یک کلکسیون از مجسمه هایی با عنوان باغ ایرانی که در گالری خانه وجود دارد، یک فروشگاه با اجناسی جالب توجه ( از کتابها و کارت پستالهای هنری تا پارچه مخمل متری 150 هزار تومان!) که هر کس می تواند یک یادگاری برای خودش تهیه کند تا خاطره اقامت در خانه منوچهری یادش نرود و یک کتابخانه که قرار است به نوعی مرکز اسناد تبدیل شود.
اما شاید جذاب ترین بخش خانه که هر کسی را غافلگیر می کند آب انبار آن باشد. خانه منوچهری در زمره معدود خانه هایی است که دارای آب انبار بوده. بازدیدکنندگان وقتی به این قسمت می رسند در کمال تعجب می بینند که از شیر آب انبار آب قابل خوردن جاری می شود! یک دستگاه تصفیه آب به شیر برنجی آب انبار متصل شده تا بشود یاد ایام قدیم را زنده کرد و نوشیدن آب از آب انبار را حس نمود. دومین تغییر کاربری آب انبار در مخزن اتفاق افتاده؛ در کمال ناباوری این مخزن به یک سینمای کوچک تبدیل شده تا برای میهمانان خانه فیلم های ارزشمند تاریخ سینمای ایران و فیلم های مستند هنری پخش شود. الحق این یکی تحسین هر کسی را بر می انگیزد.
دسترسی به اینترنت بی سیم در تمامی اتاقها و بهره مندی از یک سیستم صوتی پیشرفته از جمله امکانات قابل توجه این هتل سنتی است. در گوشه گوشه خانه ظروف مسی و خمره های سفالین و نیز ظروف شیشه ای زیبا قرار داده شده تا گردشگران با بخشی از هنرهای شهر کاشان هم آشنا بشوند. شاید از این حیث خانه منوچهری بیشتر شبیه به یک مرکز فرهنگی باشد. جایی که علاوه بر اقامت در آن می توان سفری به تاریخ و فرهنگ مردمان گذشته شهر کاشان داشت. صاحبان خانه علاوه بر هتل سنتی برنامه های دیگری هم در سر دارند؛ کتابخانه، مرکز هنرهای ایرانی و کارگاه های مخمل و ابریشم بافی، موزه پارچه های نفیس ایرانی و اقامتگاه پژوهشگران و دانشجویان از جمله این برنامه هاست. البته هدف بزرگتری هم وجود دارد: باززنده سازی و احیای محله سرپله به عنوان یک سایت توریستی. محله ای که خانه های ارزشمند دیگری هم در آن وجود دارد که چشم انتظار علاقمندانی است که با خرید و مرمت آنها قدمی در راه نجات بخشهایی از تاریخ و فرهنگ این مرز و بوم بردارند.
اگر می خواهید اطلاعات بیشتری از خانه منوچهری داشته باشید بهتر است سری به وب سایت اینترنتی اش بزنید: http://www.manouchehrihouse.com

منبع :کی آشیان

در باره روابط عمومی بهزیستی شهرستان کاشان

ﺭﻭﺍﺑﻂ ﻋﻤﻮﻣﻲ ﺁﻳﻨﻪﺍﻱ ﺑﺮﺍﻱ ﺍﻧﻌﻜﺎﺱ ﺩﻗﻴﻖ ﺭﺧﺪﺍﺩﻫﺎﻱ ﺩﺭﻭﻥ ﻭ ﺑﺮﻭﻥ ﺳﺎﺯﻣﺎﻧﻲ ﺍﺳﺖ. ﺗﻮﻟﻴﺪ ﺍﻃﻼﻋﺎﺕ ﺑﺮﺍﻱ ﻛﺎﺭﻛﻨﺎﻥ ﺩﺍﺧﻠﻲ ﻭ ﻧﻴﺰ ﻧﺸﺮ ﺍﻃﻼﻋﺎﺕ ﺑﺮﺍﻱ ﻣﺨﺎﻃﺒﺎﻥ ﺑﺮﻭﻥﺳﺎﺯﻣﺎﻧﻲ ﺍﺯ ﺟﻤﻠﺔ ﻭﻇﺎﻳﻒ ﺗﻌﺮﻳﻒ ﺷﺪﺓ ﺭﻭﺍﺑﻂ ﻋﻤﻮﻣﻲ ﺍﺳﺖ. ﺍﺯ ﺍﻳﻦ ﺭﻭ ﺭﻭﺍﺑﻂ ﻋﻤﻮﻣﻲ ﻣﻲﻛﻮﺷــﺪ ﻛﻪ ﺑﺎ ﺍﺟﺮﺍﻯ ﺑﺮﻧﺎﻣﻪﻫﺎﻱ ﻛﺎﺭﺁﻣﺪ، ﻭﻇﺎﻳﻒ ﺗﻌﺮﻳﻒ ﺷــﺪﻩ ﻭ ﻗﺎﻧﻮﻧﻲ ﺧﻮﺩ ﺭﺍ ﺑﺎ ﻧﮕﺮﺷﻲ ﺳﺎﺧﺘﺎﺭﻣﻨﺪ ﺍﻧﺠﺎﻡﺩﻫﺪ. ﺗﺒﻌﺎً ﻓﻌﺎﻟﻴﺘﻬﺎﻱ ﺭﻭﺍﺑﻂ ﻋﻤﻮﻣﻲ، ﺑﺴﻴﺎﺭ ﻣﺘﻨﻮﻉ ﻭ ﻣﺘﻌﺪﺩ ﺍﺳﺖ ﻛﻪ ﺩﺭ ﺯﻳﺮ ﺑﻪ ﺑﺮﮔﺰﻳﺪﻩﺍﻱ ﺍﺯ ﺁﻧﻬﺎ ﺍﺷﺎﺭﻩ ﻣﻲﺷﻮﺩ.

بررسی کنید

خانه بروجردی های کاشان

خانه بروجردی های کاشان اصالت استوار خانه تاريخي بروجردي كه در محله ي قديمي سلطان ...

بازار بزرگ کاشان

بازار بزرگ کاشان روح اصالت بازار بزرگ و قديمي كاشان يكي از جذاب ترين اماكن ...

یک نظر

  1. آقای ساداتی نژاد سلام
    لطفاً منبع مطلب را به همراه پیوند آن درج بفرمایید.
    با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Page optimized by WP Minify WordPress Plugin

coffee canister