صفحه اصلی | آرشیو اخبار | اخبار اجتماعی | برپایی جلسه توجیهی طرح کارورزی برای اشتغال فارغ التحصیلان بیکار در مراکز تحت نظارت بهزیستی کاشان

برپایی جلسه توجیهی طرح کارورزی برای اشتغال فارغ التحصیلان بیکار در مراکز تحت نظارت بهزیستی کاشان

به منظور آشنایی مراکز تحت نظارت بهزیستی شهرستان کاشان جلسه ی توجیهی طرح کارورزی برگزار گردید.

به گزارش روابط عمومی اداره بهزیستی شهرستان کاشان این جلسه با حضور سرپرست و کارشناسان بهزیستی و رئیس و کارشناسان اداره کار ، تعاون و رفاه اجتماعی و همچنین مدیران مراکز تحت نظارت اداره بهزیستی شهرستان کاشان در سالن اجتماعات شهید قنایی برپا گردید.

در این جلسه ،رمضانی ،رئیس اداره ی کار ، تعاون و رفاه اجتماعی  با بیان این که طرح مذکور با هدف افزایش مهارت جویندگان کار اجرا میشود، اظهار داشت: در طرح کارورزی، حقوق و حق بیمه کارورز توسط دولت پرداخت می شود و هیچ هزینه ای برای کارفرما به دنبال ندارد.

وی گفت: تمامی فارغ التحصیلانی که شرط سنی را داشته و شش ماه تا ۳ سال از فارغ التحصیلی آنها میگذرد می توانند در این طرح شرکت کنند و ضمن دریافت حقوق و برخورداری از بیمه، نسبت به افزایش مهارت خود اقدام نموده و سن لازم برای کارورزی در قالب این طرح حداکثر ۲۷ سال سن در مقطع تحصیلی کاردانی، ۳۰ سال برای مقطع تحصیلی کارشناسی، ۳۳ سال برای مقطع تحصیلی کارشناسی ارشد و ۳۷ سال برای مقطع تحصیلی دکتری می باشد.

وی یادآور شد: در خصوص مردان متقاضی کارورزی ، در این طرح طول دوران سربازی به حداکثر شرط سنی اضافه می شود اما چنانچه متقاضی این طرح هنوز فراخوان خدمت نشده باشد و یا به دلایل مختلف از سربازی معاف باشد همان شرایط سنی ذکر شده اعمال می شود.

وی ادامه داد: به حداکثر سن ایثارگران و افراد تحت پوشش سازمان های حمایتی هم ۵ سال اضافه میگردد.
وی در خصوص میزان حقوق پرداختی به کارورزان گفت: دستمزد کارورزان در مدت کارورزی به میزان یک سوم حداقل مزد مصوب شورای عالی کار که در سال ۹۶ به میزان ۳۱۰ هزار تومان می باشد از سوی دولت پرداخت می شود.
طبق اظهارات رمضانی، حقوق کارورز بعد از اتمام دوره کارورزی و پس از تأیید کارفرما نسبت به حُسن انجام کار کارورز و صحت کارآموزی و مهارت آموزی کارورز به صورت یکجا به حساب کارورز واریز خواهد شد.

به گفته این مقام مسئول، طول دوره کارآموزی حداقل ۴ماه و حداکثر شش ماه برای هر کارورز متناسب با استانداردهای آموزشی می باشد.

وی در توجیه این طرح تأکید کرد: خوشبختانه در طرح فعلی کارورزی نگرانی های کارفرمایان از نظر شرایط کار و قرارداد کار، لحاظ شده و مشوق های خوبی هم برای کارفرمایان در نظر گرفته شده است.

رمضانی در تشریح مشوق های اعطایی به کارفرمایان در این طرح گفت: مشوق های بیمه ای برای افزایش انگیزه کارفرمایان برای جذب کارورزان در نظر گرفته شده است، در این راستا برای افزایش احتمال جذب این افراد و ماندگاری آن ها در محیط کار در صورت جذب کارورزان در واحد و بنگاه اقتصادی مربوطه، دولت تا۲سال۱۰۰درصد حق بیمه کارفرما را پرداخت خواهد کرد. بدین ترتیب چنانچه کارفرما بعد از طی مدت کارورزی اقدام به جذب کارورز کند تا دو سال از پرداخت حق بیمه او معاف خواهد بود.
وی در خصوص شرایط کارفرمایان برای جذب کارورز گفت: هر کارفرما تنها یک دوره می تواند نسبت به جذب کارورز اقدام کند و به ازای هر سه نفر بیمه شده قادر خواهد بود یک کارورز را جذب نماید.

رمضانی بیان داشت: همچنین کارفرما حق اخراج نیروی کار با هدف جذب کارورز را ندارد و چنانچه در زمان منتهی به شروع طرح کارورزی اقدام به اخراج و یا تعدیل نیرو کند مشمول طرح کارورزی نخواهد شد.

معاون مدیرکل و رئیس اداره کار ،تعاون و رفاه اجتماعی شهرستان کاشان با بیان این که این طرح با هدف جذب ۱۵۰ هزار کارورز در کل کشور آغاز می شود، ادامه داد: ثبت نام از متقاضیان شرکت در طرح کارورزی از اول تیرماه آغاز و سایت  https://karvarzi.mcls.gov.ir و تا زمان ثبت نام ۱۵۰ هزار فارغ التحصیل ادامه خواهد داشت

وی مرجع حل اختلاف بین کارورز و کارفرما را ادارات کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد و ادامه داد: طول مدت کارورزی در صورت تأیید توسط کارفرما و وزارت کار، به دوره سنوات خدمتی افراد اضافه خواهد شد.

رمضانی با بیان این که متقاضیان شرکت در کارورزی نباید سابقه شرکت در دوره های کارورزی قبلی داشته باشند، ادامه داد: هر متقاضی واجد شرایط تنها یک بار می تواند در این طرح که امسال برگزار می شود، شرکت کند اما کارورزانی که ظرف مدت سه ماه از شروع دوره، انصراف کتبی خود را اعلام نمایند، بر اساس بند ۴، ۳، ۲ و ۸ ماده ۱۳ دوره کارورزی آن ها قطع میگردد و یک بار از موضوع این بند مستثنی میباشند.

وی گفت: همچنین متقاضیان شرکت در طرح کارورزی نباید سابقه پرداخت هیچ گونه حق بیمه از سوی کارفرمایان داشته باشند و به عبارتی طرح کارورزی آنها باید نخستین محیط کاری باشد که این افراد در آن مشغول به کار می شوند.

معاون مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان کاشان تأکید کرد: با اجرای طرح کارورزی علاوه بر جذب مهارت و تجربه توسط دانش آموختگان و اشتغال، زمینه های انتقال این دانش توسط کارفرمایان به دانش آموختگان و از آن جا به دیگر بنگاه های اقتصادی در صورت اشتغال به کار در کارگاه های دیگری فراهم می گردد و در نتیجه زمینه ساز کاهش نرخ بیکاری این قشر در جامعه خواهد شد. هرچند تجربه گذشته و اجرای آزمایشی آن در سال گذشته نشان می دهد که اکثر آموزش دیدگان در همان کارگاه آموزشی، ادامه کار داده اند.

در پایان این جلسه رئیس و کارشناسان اداره تعاون ،کار و رفاه اجتماعی شهرستان کاشان به پرسش های شرکت کنندگان پاسخ دادند .

در باره روابط عمومی بهزیستی شهرستان کاشان

ﺭﻭﺍﺑﻂ ﻋﻤﻮﻣﻲ ﺁﻳﻨﻪﺍﻱ ﺑﺮﺍﻱ ﺍﻧﻌﻜﺎﺱ ﺩﻗﻴﻖ ﺭﺧﺪﺍﺩﻫﺎﻱ ﺩﺭﻭﻥ ﻭ ﺑﺮﻭﻥ ﺳﺎﺯﻣﺎﻧﻲ ﺍﺳﺖ. ﺗﻮﻟﻴﺪ ﺍﻃﻼﻋﺎﺕ ﺑﺮﺍﻱ ﻛﺎﺭﻛﻨﺎﻥ ﺩﺍﺧﻠﻲ ﻭ ﻧﻴﺰ ﻧﺸﺮ ﺍﻃﻼﻋﺎﺕ ﺑﺮﺍﻱ ﻣﺨﺎﻃﺒﺎﻥ ﺑﺮﻭﻥﺳﺎﺯﻣﺎﻧﻲ ﺍﺯ ﺟﻤﻠﺔ ﻭﻇﺎﻳﻒ ﺗﻌﺮﻳﻒ ﺷﺪﺓ ﺭﻭﺍﺑﻂ ﻋﻤﻮﻣﻲ ﺍﺳﺖ. ﺍﺯ ﺍﻳﻦ ﺭﻭ ﺭﻭﺍﺑﻂ ﻋﻤﻮﻣﻲ ﻣﻲﻛﻮﺷــﺪ ﻛﻪ ﺑﺎ ﺍﺟﺮﺍﻯ ﺑﺮﻧﺎﻣﻪﻫﺎﻱ ﻛﺎﺭﺁﻣﺪ، ﻭﻇﺎﻳﻒ ﺗﻌﺮﻳﻒ ﺷــﺪﻩ ﻭ ﻗﺎﻧﻮﻧﻲ ﺧﻮﺩ ﺭﺍ ﺑﺎ ﻧﮕﺮﺷﻲ ﺳﺎﺧﺘﺎﺭﻣﻨﺪ ﺍﻧﺠﺎﻡﺩﻫﺪ. ﺗﺒﻌﺎً ﻓﻌﺎﻟﻴﺘﻬﺎﻱ ﺭﻭﺍﺑﻂ ﻋﻤﻮﻣﻲ، ﺑﺴﻴﺎﺭ ﻣﺘﻨﻮﻉ ﻭ ﻣﺘﻌﺪﺩ ﺍﺳﺖ ﻛﻪ ﺩﺭ ﺯﻳﺮ ﺑﻪ ﺑﺮﮔﺰﻳﺪﻩﺍﻱ ﺍﺯ ﺁﻧﻬﺎ ﺍﺷﺎﺭﻩ ﻣﻲﺷﻮﺩ.

بررسی کنید

کمک هزینه فرزندان چندقلو بهزیستی

بازدید از منزل خانواده های دارای چند قلو

به مناسبت گرامیداشت هفته بهزیستی از منزل سه خانواده  چند قلویی تحت پوشش بهزیستی شهرستان ...

تجلیل از دختران امداد بگیر تحت پوشش بهزیستی به مناسبت روز دخترولادت حضرت معصومه روز دختر در بهزیستی

تجلیل از دختران امداد بگیر تحت پوشش بهزیستی به مناسبت روز دختر

بمناسبت گرامیداشت روز دختر،طی نشستی با حضور متقی نژاد معاون مدیرکل و رئیس اداره، دکتر ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Page optimized by WP Minify WordPress Plugin

coffee canister