صفحه اصلی | آرشیو اخبار | اخبار توانبخشی | هنرمندانی که دستانشان بیناتر از چشم هایشان است

هنرمندانی که دستانشان بیناتر از چشم هایشان است

کتیبه های نقش برجسته توسط نابینایان کاشانی با همدلی اعضا شرکت تعاونی دستان بینا از شهر زنجان تولید خواهد شد.

با همدلی و کمک و تعامل جامعه نابینایان شهرستان کاشان و شرکت تعاونی دستان بینای شهرستان زنجان هنرمندان نابینای کاشانی با برگزاری کارگاه آموزشی ساخت کتیبه های نقش برجسته ضمن یادگیری هنر سفالگری، زمینه اشتغال خود را نیز فراهم می کنند.

به گزارش روابط عمومی اداره بهزیستی شهرستان کاشان ؛ سفالگری به عنوان یکی از هنرهای دستی ایرانیان همواره مورد توجه بوده است و هنرمندان بسیاری در این زمینه کار کرده اند در واقع سفالگری به عنوان یکی از قدیمی ترین صنایعی است که زادگاه آن ایران و ویژه شهرستان کاشان و منطقه ی تاریخی سیلک است .

اما در این میان هنرمندان نابینای کاشانی نیز نقش برجسته ای در تداوم هنر سفالگری در این کهن دیار دارند، این هنرمندان دست به کار شده و به کمک این هنر آمده و به همت خواهر و برادر ” میرلو  ” از اعضا شرکت تعاونی دستان بینای شهر زنجان ب شرکت در کارگاه آموزشی که به همین منظور دائر گردیده بود قادر خواهند بود ضمن گذراندن اوقات فراغت خود با ساخت کتیبه های سفالی ، دستمزد کارشان را نیز خواهند گرفت .

گفتنی است نوع آوری و خلاقیت این شرکت موجب شده تا نابینایان با یادگیری این هنر اوقات فراغت خود را پر کنند به این شکل که کشیدن نقاشی روی سنگ و سفال بر عهده افراد کم بینای این شرکت است و ساخت کتبیه با کمک و آموزش و حمایت اساتید این فن بر عهده ی افراد نابینای مطلق می باشد.

گفتنی است، این شرکت تعاونی از سال ۸۷ به صورت ابتکاری و با هدف ایجاد اشتغال برای روشن دلان آموزش کتیبه سازی به روشن دلان آغاز شد و با حمایت انجمن نابینایان فعالیت های این گروه توسعه یافت.
اداره کل فنی و حرفه ای استان زنجان با هدف حمایت از روشندلان کارگاه آموزشی را در محل این اداره دایر کرده است تا روشندلان علاوه بر بهره مندی از کلاس آموزشی کتیبه سازی کارت صنعتگری فنی و حرفه ای دریافت کرده و به تولید آثار هنری بپردازند.

در باره روابط عمومی بهزیستی شهرستان کاشان

ﺭﻭﺍﺑﻂ ﻋﻤﻮﻣﻲ ﺁﻳﻨﻪﺍﻱ ﺑﺮﺍﻱ ﺍﻧﻌﻜﺎﺱ ﺩﻗﻴﻖ ﺭﺧﺪﺍﺩﻫﺎﻱ ﺩﺭﻭﻥ ﻭ ﺑﺮﻭﻥ ﺳﺎﺯﻣﺎﻧﻲ ﺍﺳﺖ. ﺗﻮﻟﻴﺪ ﺍﻃﻼﻋﺎﺕ ﺑﺮﺍﻱ ﻛﺎﺭﻛﻨﺎﻥ ﺩﺍﺧﻠﻲ ﻭ ﻧﻴﺰ ﻧﺸﺮ ﺍﻃﻼﻋﺎﺕ ﺑﺮﺍﻱ ﻣﺨﺎﻃﺒﺎﻥ ﺑﺮﻭﻥﺳﺎﺯﻣﺎﻧﻲ ﺍﺯ ﺟﻤﻠﺔ ﻭﻇﺎﻳﻒ ﺗﻌﺮﻳﻒ ﺷﺪﺓ ﺭﻭﺍﺑﻂ ﻋﻤﻮﻣﻲ ﺍﺳﺖ. ﺍﺯ ﺍﻳﻦ ﺭﻭ ﺭﻭﺍﺑﻂ ﻋﻤﻮﻣﻲ ﻣﻲﻛﻮﺷــﺪ ﻛﻪ ﺑﺎ ﺍﺟﺮﺍﻯ ﺑﺮﻧﺎﻣﻪﻫﺎﻱ ﻛﺎﺭﺁﻣﺪ، ﻭﻇﺎﻳﻒ ﺗﻌﺮﻳﻒ ﺷــﺪﻩ ﻭ ﻗﺎﻧﻮﻧﻲ ﺧﻮﺩ ﺭﺍ ﺑﺎ ﻧﮕﺮﺷﻲ ﺳﺎﺧﺘﺎﺭﻣﻨﺪ ﺍﻧﺠﺎﻡﺩﻫﺪ. ﺗﺒﻌﺎً ﻓﻌﺎﻟﻴﺘﻬﺎﻱ ﺭﻭﺍﺑﻂ ﻋﻤﻮﻣﻲ، ﺑﺴﻴﺎﺭ ﻣﺘﻨﻮﻉ ﻭ ﻣﺘﻌﺪﺩ ﺍﺳﺖ ﻛﻪ ﺩﺭ ﺯﻳﺮ ﺑﻪ ﺑﺮﮔﺰﻳﺪﻩﺍﻱ ﺍﺯ ﺁﻧﻬﺎ ﺍﺷﺎﺭﻩ ﻣﻲﺷﻮﺩ.

بررسی کنید

تزریق واکسن کرونا به سالمندان مستقر در مراکز تحت نظارت بهزیستی کاشان ، تزریق واکسن کرونا به جامعه هدف بهزیستی، تزریق واکسن کرونا به مددجویان بهزیستی، اولویت واکسن کرونا

تزریق واکسن کرونا به سالمندان مستقر در مراکز تحت نظارت بهزیستی کاشان

متقی نژاد ،معاون مدیر کل و رئیس اداره بهزیستی کاشان از تزریق واکسن کرونا به ...

اداره بهزیستی کاشان، مددجوی جسمی حرکتی شاعر ، هنرمند، مخترع ایرج نوروزی خراقی،

دیدار شهردار وامام جمعه ی راوند و دیگر مسئولین شهری با شاعر ،نویسنده و مخترع دارای معلولیت جسمی و حرکتی

بمناسبت ایام الله دهه میارک فجر شهردار کاشان با همراهی جمعی از مدیران شهری در ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Page optimized by WP Minify WordPress Plugin

coffee canister