صفحه اصلی | آرشیو اخبار | خبر ویژه | سوم خرداد، فتح خرمشهر نماد پیروزی خون بر شمشیر

سوم خرداد، فتح خرمشهر نماد پیروزی خون بر شمشیر

آزادسازی خرمشهر در روز سوم خرداد۱۳۶۱ خورشیدی پس از ۵۷۸ روز اشغال به عنوان مهم ترین هدف عملیات بیت المقدس در دوره دفاع مقدس انجام گرفت.
این عملیات غرورآفرین در ۱۰ اردیبهشت سال ۱۳۶۱ با هدف آزادسازی خرمشهر، پادگان حمیدیه، جفیر، هویزه، حسینیه و بخش‌های دیگری از میهن اسلامی در سه مرحله انجام شد و چهارمین و آخرین مرحله این عملیات و در سوم خرداد همان سال خرمشهر قهرمان پس از ۵۷۶ روز اشغال به آغوش وطن بازگشت.
در جریان عملیات بیت المقدس حدود ۱۶ هزار نیروی عراقی کشته و زخمی شدند و همچنین ۱۹ هزار نیروی عراقی به اسارت رزمندگان اسلام درآمدند.
خبر این پیروزی به سرعت پخش شد و مردم در سرتاسر ایران به خیابان آمدند و به شادی و پخش شیرینی پرداختند و این مهم موجب انرژی مضاعف در اراده و انگیره دفاع از حریم ولایت و ارزش های انقلاب و نظام بود و با قدرت و اقتدار بیشتر، پیشبرد دفاع در سنگرهای حق علیه باطل شکل گرفت و دشمن بعثی با زبونی به عقب رانده شد.
فتح خرمشهر که امام راحل در اهمیت آن فرموده اند خرمشهر را خدا آزاد کرد، ضربه مهلکی بر پیکر استکبار و عمال دست نشانده اش وارد کرد و مجموعه ای از توطئه ها و دسیسه های دشمنان، که با پیروزی انقلاب اسلامی مردم ایران آغاز شده بود را نقش بر آب کرد.
پیروزی انقلاب اسلامی در ایران خشم استکبار جهانی به ویژه امریکا را برانگیخت، زیرا علاوه بر سرنگونی رژیم شاهنشاهی که حافظ منافع آنان در منطقه خاورمیانه محسوب می‌شد، با سیاست استقلال‌جویانه و نفی سلطه شرق و غرب، منافع بین‌المللی آمریکا را به خطر انداخت و با ا اشغال لانه جاسوسی آمریکا در ایران، معارضه جدیدی بین انقلاب اسلامی و استکبار جهانی آغاز شد.
امریکا با اشغال سفارت خود در ایران در عمل خود را در محاصره غافلگیرانه انقلاب اسلامی دید و با وجود فشارهای سیاسی و تبلیغات گسترده جهانی نتوانست از این محاصره خارج شود، تا اینکه به عملیات طبس در پنجم اردیبهشت ماه سال ۱۳۵۹ برای آزادی گروگانهای خود دست ‌زد که این اقدام نیز با شکست مواجه شد.
آمریکا پس از ناکامی در عملیات طبس، به منظور تحت فشار قرار دادن ایران کودتای نوژه را دامن زد که آن هم با عدم موفقیت روبه رو شد.
شکست های پیاپی سیاست های استکباری بر ضد انقلاب اسلامی، آمریکا و متحدانش را به این فکر انداخت که ایجاد یک غائله مرزی با توجه به اوضاع سیاسی داخل و توان نیروهای مسلح ایران می‌تواند آنها را به هدف شومشان برساند، از این رو طرح حمله نظامی به ایران در دستور کار متخصصان و کارشناسان سیاسی و نظامی امریکا قرار گرفت.
ارتش بعثی عراق با حمایت قدرتهای جهانی به طور گسترده نواحی مرزی ایران را با هدف اشغال خاک خوزستان و بندر استراتژیک خرمشهر در تاریخ ۳۱ شهریور ماه ۱۳۵۹ مورد تهاجم قرار داد.
دلاور مردان خرمشهری به فرماندهی سردار باغیرت آن خطه از خاک پاک ایران زمین – محمد جهان آرا- مردانه و جانانه ۳۵ روز با کمترین مهمات و پشتیبانی، قهرمانانه زیر باران گلوله های خمپاره و تهاجم تانک های رژیم بعثی ایستادگی کردند.
دلاوران خرمشهری، مدام از تهران درخواست نیروهای کمکی می کردند اما رییس جمهور وقت که خود باختگی و وطن فروشی اش بعد از اشغال خرمشهر نمایان شد، هیچ اقدامی برای اعزام نیروهای کمکی نکرد.
مردان و زنان با غیرت خرمشهری تحت فرمان سردارانی چون شهید محمد جهان آرا، عباس موسوی و محمد گندم کار از جان و دل از خرمشهر دفاع می کردند اما، کمبود مهمات و امکانات از یکسو و کمبود نیرو از سوی دیگر باعث پیشروی نیروهای ارتش بعثی عراق شد.
فرماندهان سپاه خرمشهر و تمام اقشار مختلف مردم این شهر با هر سلاحی از خاک پاک این شهر دفاع می کردند و یک به یک شهد شیرین شهات را به کام دل می نشاندند، جوانان رشیدی که با خون سرخ و مطهرشان خرمشهر را خونین شهر کردند.
فرمانده سپاه روح الله استان مرکزی در گفت و گو با ایرنا، گفت: بیش از یک هزار و ۸۰۰ رزمنده سلحشور و با غیرت استان مرکزی در غالب شش گردان علی ابن ابیطالب(ع) ، امام حسین(ع)، امام حسن (ع)، امام سجاد (ع)، جانبازان روح الله و گردان توپخانه در کنار دیگر رزمندگان از نقاط مختلف میهن اسلامی در عملیات بیت المقدس حضور داشتند.
سردار محسن کریمی افزود: ۴۰ روز پس از عملیات فتح المبین که نیروهای متجاوز بعثی از دزفول و اندیمشک تا نقطه صفر مرزی عقب رانده شدند، عملیات آماده سازی نیروهای ارتشی و سپاهی برای فتحی دیگر با عنوان عملیات بیت المقدس آغاز شد.
وی افزود: ساعت ۳۰ دقیقه بامداد روز دهم اردیبهشت رمز عملیات با نام مبارک یا علی‌ بن ‌ابیطالب (ع) از فرماندهان در قرارگاه کربلا به نیروهای تحت امر صادر ‌شد، بدین ترتیب عملیات بیت ‌المقدس در منطقه عملیاتی جنوب و غرب کارون، جنوب غربی اهواز و شمال خرمشهر، با هدف آزادسازی خرمشهر، هویزه، جفیر، ایستگاه حسینیه، جاده اهواز – خرمشهر و در نهایت انهدام و اخراج دشمن از خاک ایران اسلامی و رسیدن به مرزهای بین‌المللی آغاز ‌شد.
فرمانده سپاه روح الله استان مرکزی اظهار کرد: رزمندگان اسلام در مرحله اول عملیات با تصرف و آزادسازی ۸۰۰ کیلومتر مربع از خاک اشغال شده، از محور شرق به غرب کارون حمله‌ ور ‌شده و با عبور از میدانهای مین و دیوارهای دفاعی، قسمت عظیمی از نیروهای دشمن را هدف تهاجم خود قرار ‌دادند.
وی اضافه کرد: رزمندگان اسلام تمام مراحل عملیات بیت المقدس را یکی پس از دیگری با موفقیت انجام دادند تا توانستند تمام پنج هزار و ۴۰۰ کیلومتر مربع از خاک پاک ایران زمین را بعد از ۵۷۶ روز که به تصرف رژیم بعث درآمده بود باز پس گیرند.
یکی از پیشکسوتان دفاع مقدس در گفت و گو با ایرنا، گفت: رژیم بعثی با اشغال طولانی مدت خرمشهر، این قطعه از وطن اسلامی ایران را از آن خود می دانست اما، اعتقاد راسخ رزمندگان ایران به ارزش های انقلاب باعث شد تا در مدت کمتر از ۲۵ شبانه روز خرمشهر به دامان میهن برگردد.
علیرضا وفایی افزود: فتح خرمشهر مصداق بارز پیروزی خون بر شمشیر و الگویی کامل از پایبندی به آرمان ها و ارزش های والای انقلاب اسلامی است.
وی ادامه داد: پیروزی رزمندگان در عملیات بیت المقدس و فتح خرمشهر معادلات دشمنان ایران اسلامی را بر هم زد و خونی دوباره از غیرت و شهامت در دفاع از کیان کشور و ارزشهای ناب دینی در رگ های انقلاب شد.
این پیشکسوت دفاع مقدس اظهار کرد: سالروز فتح خرمشهر در بین رزمندگان به عنوان یک روز ملی است چرا که پس از این مهم جنگ در جبهه نیروهای نظامی ایران از حالت تدافعی به تهاجمی درآمد و با انگیزه ای که در بین رزمندگان ایجاد شده بود در بیشتر عملیات ها پیروزی از آن رزمندگان ایران شد.
نماینده ولی فقیه در استان مرکزی نیز گفت: دشمن با هدف تسخیر کامل خوزستان و الحاق آن به عراق، تسلط همه جانبه بر اروند کنار برای گسترش تجارت های دریایی و در نهایت سقوط انقلاب اسلامی با ایران وارد جنگ شد اما، با توجه به تمام امکانات و تسلیحات، حتی یک وجب از این خاک را نتوانست تصرف کند که این مهم نتیجه ایمان قوی رزمندگان اسلام بود.
آیت الله قربانعلی دری نجف آبادی ادامه داد: بیش از ۴۰ کشور سرمایه دار و ابر قدرت دنیا با کمک های مالی، تسلیحاتی و اعزام نیروهای نظامی به عراق، سعی در براندازی نظام مقدس جمهوری اسلامی داشتند اما ایمان رزمندگان ایران زبونی و شکست رژیم بعثی را به همراه داشت.
امام جمعه اراک گفت: رزمندگان جان بر کف این انقلاب با ایمان به خدا، شهادت طلبی و لبیک به پیر مرداد خود امام خمینی (ره ) خرمشهر را از چنگال دشمن بعثی آزاد کردند.
وی اضافه کرد: فتح خرمشهر نشان داد که خداوند تبارک و تعالی توفیقات خود را به نظام مقدس جمهوری اسلامی ارزانی داشته و مصداق بارز آن نیز کلام امام خمینی (ره) بود که فرمودند خرمشهر را خدا آزاد کرد.
فتح خرمشهر در نتیجه عملیات غرور آفرین بیت المقدس همچنان بر تارک ایران اسلامی می درخشد و یادآوری دلاورمردی های رزمندگان اسلام الگویی ارزشمند برای نسل جوان در حفظ و حراست از آرمان های نظام اسلامی است.
استان مرکزی ۶ هزار و ۳۰۰ شهید والامقام را تقدیم انقلاب اسلامی کرده است.

در باره روابط عمومی بهزیستی شهرستان کاشان

ﺭﻭﺍﺑﻂ ﻋﻤﻮﻣﻲ ﺁﻳﻨﻪﺍﻱ ﺑﺮﺍﻱ ﺍﻧﻌﻜﺎﺱ ﺩﻗﻴﻖ ﺭﺧﺪﺍﺩﻫﺎﻱ ﺩﺭﻭﻥ ﻭ ﺑﺮﻭﻥ ﺳﺎﺯﻣﺎﻧﻲ ﺍﺳﺖ. ﺗﻮﻟﻴﺪ ﺍﻃﻼﻋﺎﺕ ﺑﺮﺍﻱ ﻛﺎﺭﻛﻨﺎﻥ ﺩﺍﺧﻠﻲ ﻭ ﻧﻴﺰ ﻧﺸﺮ ﺍﻃﻼﻋﺎﺕ ﺑﺮﺍﻱ ﻣﺨﺎﻃﺒﺎﻥ ﺑﺮﻭﻥﺳﺎﺯﻣﺎﻧﻲ ﺍﺯ ﺟﻤﻠﺔ ﻭﻇﺎﻳﻒ ﺗﻌﺮﻳﻒ ﺷﺪﺓ ﺭﻭﺍﺑﻂ ﻋﻤﻮﻣﻲ ﺍﺳﺖ. ﺍﺯ ﺍﻳﻦ ﺭﻭ ﺭﻭﺍﺑﻂ ﻋﻤﻮﻣﻲ ﻣﻲﻛﻮﺷــﺪ ﻛﻪ ﺑﺎ ﺍﺟﺮﺍﻯ ﺑﺮﻧﺎﻣﻪﻫﺎﻱ ﻛﺎﺭﺁﻣﺪ، ﻭﻇﺎﻳﻒ ﺗﻌﺮﻳﻒ ﺷــﺪﻩ ﻭ ﻗﺎﻧﻮﻧﻲ ﺧﻮﺩ ﺭﺍ ﺑﺎ ﻧﮕﺮﺷﻲ ﺳﺎﺧﺘﺎﺭﻣﻨﺪ ﺍﻧﺠﺎﻡﺩﻫﺪ. ﺗﺒﻌﺎً ﻓﻌﺎﻟﻴﺘﻬﺎﻱ ﺭﻭﺍﺑﻂ ﻋﻤﻮﻣﻲ، ﺑﺴﻴﺎﺭ ﻣﺘﻨﻮﻉ ﻭ ﻣﺘﻌﺪﺩ ﺍﺳﺖ ﻛﻪ ﺩﺭ ﺯﻳﺮ ﺑﻪ ﺑﺮﮔﺰﻳﺪﻩﺍﻱ ﺍﺯ ﺁﻧﻬﺎ ﺍﺷﺎﺭﻩ ﻣﻲﺷﻮﺩ.

بررسی کنید

میز خدمت جهادری با یاد سردار دلها شهید حاج قاسم سلیمانی

اقتدا به سردار دلها با برپایی میز خدمت در بخش راوند کاشان

به مناسبت گرامیداشت سالگرد شهادت سردار دلها، میزخدمت جهادی سردار شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی ...

محفل انس با قرآن در بهزیستی خانه های کودک و نوجوان به مناسبت شهادت سردار سلیمانی

محفل انس با قرآن کریم بزرگداشت سردار شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی

محفل نورانی انس با قرآن، با هدف ترویج فرهنگ قرآنی و تبیین نقش قرآن در ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Page optimized by WP Minify WordPress Plugin

coffee canister