صفحه اصلی | آرشیو اخبار | اخبار توانبخشی | ۱۳فروردین روز جهانی اوتیسم

۱۳فروردین روز جهانی اوتیسم

همه جا آرام است. همه جا رویایی است. همگان غرق نفس گرم بهاران و مسحور از آوای خوش چکاوکان. جاری تر از همیشه، چون رودی در پیچ وتاب مسیر زندگی، در سراشیب لبخند طبیعت. نگاه پنجره پر از موج نور، چشم نرگسان پر از شادی و نور…
بهارکه می شود فصل رویش و زایش زندگی که می آید، دل هایمان دوباره عاشق می شود. عطر یک پونه وحشی درونمان را می لرزاند و آوای یک بلبل عاشق تا اعماق رویایمان می کشاند. همین آغازین روزهای بهار است که یک غم کهنه نیز دوباره در دلم جوانه می زند. اندوهی که در تار و پود وجودم تنیده است و مرا به روزمرگی فراگیری نزدیک می سازد. غم یک کودک در خود مانده بی گناه که زندگی اش یک مبارزه بی پایان است و من شاهد همیشگی این رنج و این درد جانکاه و تو نمی دانی که چه مرگی ارزانی می دارد به زندگی، یک زخم کهنه بی التیام.
اتیسم در تمام دنیا اهمیت خود را روز به روز بیشتر به دست می آورد چرا که آمار ابتلا به آن به سرعت رو به افزایش بوده و هست اما مؤسسه کوچک ما هنوز با حداقل امکانات و با دلسوزی تنی چند از خیرین و خانواده های درگیر به راه پر فراز و نشیب خود ادامه می دهد، هر چند که از نظر پتانسیل عملی و علمی توان بسیار بالایی را کسب کرده اما مسائل مالی همیشه سد راه پیشرفت آن و امکان پوشش دادن کودکان بسیاری است که نیاز مبرم به مداخلات زود هنگام دارند.
اتیسم اکنون آن قدر شیوع پیدا کرده که در سال ۲۰۰۸ از طرف سازمان ملل یک روز را به خود اختصاص داده و یک حرکت اساسی برای شناسایی آن به مردم در تمام جهان آغاز شده است چرا که این واقعیت مسلم شده است که شناسایی هر چه سریع تر افراد مبتلا به این اختلال و مداخلات مناسب جهت آموزش و توانبخشی این کودکان به بهبود و بهزیستی آنان در آینده خواهد انجامید.
بنابراین روز دوم آوریل به عنوان روز جهانی اتیسم نامگذاری شده و در بسیاری از کشورها هفته ای را به عنوان آگاه سازی اتیسم تعیین نموده اند. از آن جا که دوم آوریل در تقویم کشور ما مصادف با روز طبیعت یعنی سیزده فروردین ماه است ما حتی نامی از آن در سالنامه ها و تقویم رسمی کشور نمی بینیم و تمام آن چه برای کمک به خانواده های درگیر با آن انجام داده ایم چند برنامه کوچک در رسانه هاست که آن مهم  با تلاش های چندماهه انجمن های اتیسم شهرهای مختلف انجام شده است.
ای کاش می توانستم همه مردم کشورم را از وجود این کودکان و توانایی ها و استعدادهای آن ها آگاه سازم. چرا که تعدادی از آنان با وجود تمام محرومیت های آموزشی و توانبخشی موجود توانسته اند در مدارس عادی درس بخوانند و حتی در حرفه های ساده مشغول به کار شوند و یا وارد دانشگاه شده و تا مدارج بالای دانشگاهی پیش روند.
خدایا مردم کشور من اگر بدانند چشم بر این کودکان نمی بندند و به یاری آنان خواهند شتافت. به من توفیق آگاه سازی و پیام رسانی از جانب این کودکان ارزانی دار.
کودکان اتیسم این مرز و بوم دارای استعدادهای شگرفی هستند که باید شکوفا شوند و برای شکوفایی آن به مراکز آموزشی و امکانات جانبی برای توانبخشی و حرفه آموزی آنان در سطح گسترده ای نیاز داریم.
ای کاش همگی دست در دست هم دهیم به مهر تا کودکان اتیسم کشورمان را به شکوفایی و افتخار برسانیم. در روز طبیعت و در این بهار دلگشا به یاد این عزیزان باشیم تا شاید کمی از درد و رنج آنان بکاهیم.

در باره روابط عمومی بهزیستی شهرستان کاشان

ﺭﻭﺍﺑﻂ ﻋﻤﻮﻣﻲ ﺁﻳﻨﻪﺍﻱ ﺑﺮﺍﻱ ﺍﻧﻌﻜﺎﺱ ﺩﻗﻴﻖ ﺭﺧﺪﺍﺩﻫﺎﻱ ﺩﺭﻭﻥ ﻭ ﺑﺮﻭﻥ ﺳﺎﺯﻣﺎﻧﻲ ﺍﺳﺖ. ﺗﻮﻟﻴﺪ ﺍﻃﻼﻋﺎﺕ ﺑﺮﺍﻱ ﻛﺎﺭﻛﻨﺎﻥ ﺩﺍﺧﻠﻲ ﻭ ﻧﻴﺰ ﻧﺸﺮ ﺍﻃﻼﻋﺎﺕ ﺑﺮﺍﻱ ﻣﺨﺎﻃﺒﺎﻥ ﺑﺮﻭﻥﺳﺎﺯﻣﺎﻧﻲ ﺍﺯ ﺟﻤﻠﺔ ﻭﻇﺎﻳﻒ ﺗﻌﺮﻳﻒ ﺷﺪﺓ ﺭﻭﺍﺑﻂ ﻋﻤﻮﻣﻲ ﺍﺳﺖ. ﺍﺯ ﺍﻳﻦ ﺭﻭ ﺭﻭﺍﺑﻂ ﻋﻤﻮﻣﻲ ﻣﻲﻛﻮﺷــﺪ ﻛﻪ ﺑﺎ ﺍﺟﺮﺍﻯ ﺑﺮﻧﺎﻣﻪﻫﺎﻱ ﻛﺎﺭﺁﻣﺪ، ﻭﻇﺎﻳﻒ ﺗﻌﺮﻳﻒ ﺷــﺪﻩ ﻭ ﻗﺎﻧﻮﻧﻲ ﺧﻮﺩ ﺭﺍ ﺑﺎ ﻧﮕﺮﺷﻲ ﺳﺎﺧﺘﺎﺭﻣﻨﺪ ﺍﻧﺠﺎﻡﺩﻫﺪ. ﺗﺒﻌﺎً ﻓﻌﺎﻟﻴﺘﻬﺎﻱ ﺭﻭﺍﺑﻂ ﻋﻤﻮﻣﻲ، ﺑﺴﻴﺎﺭ ﻣﺘﻨﻮﻉ ﻭ ﻣﺘﻌﺪﺩ ﺍﺳﺖ ﻛﻪ ﺩﺭ ﺯﻳﺮ ﺑﻪ ﺑﺮﮔﺰﻳﺪﻩﺍﻱ ﺍﺯ ﺁﻧﻬﺎ ﺍﺷﺎﺭﻩ ﻣﻲﺷﻮﺩ.

بررسی کنید

تزریق واکسن کرونا به سالمندان مستقر در مراکز تحت نظارت بهزیستی کاشان ، تزریق واکسن کرونا به جامعه هدف بهزیستی، تزریق واکسن کرونا به مددجویان بهزیستی، اولویت واکسن کرونا

تزریق واکسن کرونا به سالمندان مستقر در مراکز تحت نظارت بهزیستی کاشان

متقی نژاد ،معاون مدیر کل و رئیس اداره بهزیستی کاشان از تزریق واکسن کرونا به ...

اداره بهزیستی کاشان، مددجوی جسمی حرکتی شاعر ، هنرمند، مخترع ایرج نوروزی خراقی،

دیدار شهردار وامام جمعه ی راوند و دیگر مسئولین شهری با شاعر ،نویسنده و مخترع دارای معلولیت جسمی و حرکتی

بمناسبت ایام الله دهه میارک فجر شهردار کاشان با همراهی جمعی از مدیران شهری در ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Page optimized by WP Minify WordPress Plugin

coffee canister