صفحه اصلی | آرشیو اخبار | خبر ویژه | مسابقه ضبط کتاب گویا

مسابقه ضبط کتاب گویا

مسابقه ضبط کتاب گویا، اداره بهزیستی کاشان، جامعه نابینایان کاشان

آئین نامه مسابقه کتاب گویا

آموختن را هیچ گاه وقفه شایسته نیست حتی در پس روزمرگی و مشغله های بسیار آن

آنگاه که تکاپوی دستان ما در گشودن گره های کوچک و بزرگ زندگی چشم را از خطوط کتاب دور می کند گوشها می توانند شاهراهی شوند برای هدایت چشمه های آگاهی و دانش به برهوت وجودمان؛ باشد که در این راه نه ثانیه ها تلف شوند و نه مشغله های زندگی بهانه ای واهی شوند برای دور ماندن از افق های بیکرانه معرفت.

اداره بهزیستی کاشان با همکاری جامعه نابینایان و کم بینایان ،بمناسبت روز جهانی معلولین و با هدف در دسترس قرار دادن منابع و کتب  مختلف علمی، هنری، ادبی و… در قالب فایلهای صوتی، اقدام به برگزاری مسابقه ی همپا و هم نوا با معلولین اقدام به ضبط کتاب و تهیه نسخه شنیداری آن می نماید.

آگاه سازی و جذب افراد علاقمند به همیاری در این زمینه می تواند گامی مهم در ترویج فرهنگ کتابخوانی به شیوه شنیداری چه در میان نابینایان و کم بینایان و معلولین و چه برای عامه مردم و همچنین فراهم نمودن فایلهای صوتی کتب مورد تقاضا در زمینه های درسی و غیر درسی باشد.

***   و اما در راستای فراخوان برگزاری مسابقه کتابخوانی با موضوع امام شناسی مواردی که لازم است در خصوص ضبط کتب گویا در نظر گرفته شود بدین شرح می باشد:

  1. کیفیت ضبط: یعنی وسیله ای که با آن ضبط میکنیم خوب و واضح ضبط کند.
  2. صدای خوب و توانمندی خواننده: خواننده باید دارای صدایی خوب و لطیف و آهنگی متفاوت از دیگران باشد همچنین باید بتواند ضمن خواندن به مفاهیم مربوط به متن توجه نموده در عین حال توان تشخیص کافی در بیان و القای مفاهیم و انتخاب ریتم مناسب برای بیان مفاهیمی که در متن وجود دارد را داشته باشد. تسلط کافی بر ادبیات و واژه‌های متن نیز بسیار مهم است

۳: ادای صحیح علایم ، آهنگ جملات و مکث بین جملات و پارگراف: خواندن مطلب به نحوی باشد که علائم بکار رفته در متن برای شنونده قابل درک و تشخص باشد, بعنوان مثال  مکث کوتاه برای نشانه کاما و یا ادای صحیح کلام با آهنگی متناسب در حین بیان جملات سوالی و خبری و…

۴: انتقال احساس: خواننده باید حالت متن را به خود بگیرد و متن را با احساس و بیانی متناسب با موضوع دکلمه نماید  بعنوان مثال موضوع غمگین با لحنی غم انگیر،  مطلب شاد با احساس نشاط برانگیز، داستان با بیانی گرم و نمایش گونه و متون علمی با بیان خبری خوانده شود.

۵: توقف:  بین هر پاراگراف، فصل و بخش کتاب تا دو یا سه ثانیه مکث نیاز است.

  1. اعلام صفحه در ابتدای هر فصل یا بخش
  2. حداقل و حداکثر زمان هر تراک: ترجیحا مدت هر تراک بین ۱۵ تا ۳۰ دقیقه در نظر گرفته شود  تا شنونده بتواند به دور از سردرگمی در طول گوش دادن تا انتهای هر قسمت را بطور جداگانه خوانده و ضروری است در اول تراکها صفحه ای که خواندن آنرا آغاز میکند را اعلام نماید.
  1. فرصت اصلاح خطا: در صورت تلفظ غلط یک کلمه یا اصطلاح و نیاز به اصلاح و بیان درست آن، فاصله ای چند ثانیه ای لازم است بدین صورت که ضبط را منوقف کرده، اشکال در تلفظ را با چند مرتبه تمرین برطرف نموده سپس شروع به ضبط نماید.

کتابهای مورد نظر دبیرخانه ی این مسابقه را می توانید از مرکز ارائه ی آثار فرهنگی واقع در میدان شهید منتظری- بلوار شهید خادمی مقابل بانک سپه نمایندگی محصولات کانون پرورشی فکری کودکان و نوجوانان با شماره تلفن ۵۴۴۳۹۵۵  ( صاحب فروشگاه: جناب آقای دانش )تهیه فرمایید.لطفا آثار خود را تا پایان وقت اداری ۲/۹/۹۵ به آدرس behzisti.kashan@gmail.com  فرمایید.

 

در پایان، توجه به این نکته ضروری بنظر می رسد که نقش عمده و نهایی گوینده این است که زمینه را برای برانگیختن رغبت شنیدن و گوش دادن و به طور کلی جلب توجه شنونده برای گرفتن این اطلاعات فراهم کند.

با امید به اینکه این آیین نامه، در ارائه راهنمایی های لازم و ورود موفق شرکت کنندگان عزیز به این عرصه مفید واقع شود.

 

برای دریافت فایل PDF  ائین نامه کتاب گویا اینجا راکلیک نمایید.

برای دیدن این خبر در سایت کاشان نیوز اینجا را کلیک کنید

در باره روابط عمومی بهزیستی شهرستان کاشان

ﺭﻭﺍﺑﻂ ﻋﻤﻮﻣﻲ ﺁﻳﻨﻪﺍﻱ ﺑﺮﺍﻱ ﺍﻧﻌﻜﺎﺱ ﺩﻗﻴﻖ ﺭﺧﺪﺍﺩﻫﺎﻱ ﺩﺭﻭﻥ ﻭ ﺑﺮﻭﻥ ﺳﺎﺯﻣﺎﻧﻲ ﺍﺳﺖ. ﺗﻮﻟﻴﺪ ﺍﻃﻼﻋﺎﺕ ﺑﺮﺍﻱ ﻛﺎﺭﻛﻨﺎﻥ ﺩﺍﺧﻠﻲ ﻭ ﻧﻴﺰ ﻧﺸﺮ ﺍﻃﻼﻋﺎﺕ ﺑﺮﺍﻱ ﻣﺨﺎﻃﺒﺎﻥ ﺑﺮﻭﻥﺳﺎﺯﻣﺎﻧﻲ ﺍﺯ ﺟﻤﻠﺔ ﻭﻇﺎﻳﻒ ﺗﻌﺮﻳﻒ ﺷﺪﺓ ﺭﻭﺍﺑﻂ ﻋﻤﻮﻣﻲ ﺍﺳﺖ. ﺍﺯ ﺍﻳﻦ ﺭﻭ ﺭﻭﺍﺑﻂ ﻋﻤﻮﻣﻲ ﻣﻲﻛﻮﺷــﺪ ﻛﻪ ﺑﺎ ﺍﺟﺮﺍﻯ ﺑﺮﻧﺎﻣﻪﻫﺎﻱ ﻛﺎﺭﺁﻣﺪ، ﻭﻇﺎﻳﻒ ﺗﻌﺮﻳﻒ ﺷــﺪﻩ ﻭ ﻗﺎﻧﻮﻧﻲ ﺧﻮﺩ ﺭﺍ ﺑﺎ ﻧﮕﺮﺷﻲ ﺳﺎﺧﺘﺎﺭﻣﻨﺪ ﺍﻧﺠﺎﻡﺩﻫﺪ. ﺗﺒﻌﺎً ﻓﻌﺎﻟﻴﺘﻬﺎﻱ ﺭﻭﺍﺑﻂ ﻋﻤﻮﻣﻲ، ﺑﺴﻴﺎﺭ ﻣﺘﻨﻮﻉ ﻭ ﻣﺘﻌﺪﺩ ﺍﺳﺖ ﻛﻪ ﺩﺭ ﺯﻳﺮ ﺑﻪ ﺑﺮﮔﺰﻳﺪﻩﺍﻱ ﺍﺯ ﺁﻧﻬﺎ ﺍﺷﺎﺭﻩ ﻣﻲﺷﻮﺩ.

بررسی کنید

میز خدمت جهادری با یاد سردار دلها شهید حاج قاسم سلیمانی

اقتدا به سردار دلها با برپایی میز خدمت در بخش راوند کاشان

به مناسبت گرامیداشت سالگرد شهادت سردار دلها، میزخدمت جهادی سردار شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی ...

محفل انس با قرآن در بهزیستی خانه های کودک و نوجوان به مناسبت شهادت سردار سلیمانی

محفل انس با قرآن کریم بزرگداشت سردار شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی

محفل نورانی انس با قرآن، با هدف ترویج فرهنگ قرآنی و تبیین نقش قرآن در ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Page optimized by WP Minify WordPress Plugin

coffee canister