صفحه اصلی | آرشیو اخبار | خبر ویژه | 8 مهر روز بزرگداشت مولوی گرامی باد

8 مهر روز بزرگداشت مولوی گرامی باد

8 مهر ،روز بزرگداشت مولویجلال الدین محمد فرزند بهاء الدین ولد که در ششم ربیع الاول سال 604  هجری در بلخ ولادت یافته بود. وفات مولانا جلال الدین در پنجم جمادی الاخر سال 672 اتفاق افتاد. مرگ وی در قونیه به صورت واقعه ای سخت تلقی شد، چندانکه تا چهل روز مردم سوگ داشتند.جنازه او را در قونیه نزدیک تربت پدرش بهاءالدین ولد به خاک سپردند و اکنون به قبه الخضراء معروف است. با آنکه مولوی بر مذهب اهل سنت بود، در عین اعتقاد و دینداری کامل مردی آزادمنش بود و به اهل دیگر دین ها و مذهب ها به دیده احترام و بیطرفی ، چنانکه شایسته مردان کاملی چون او است ، مینگریست.
*آثار مولوی
مهمترین اثر منظوم مولوی مثنوی شریف است در شش دفتر به بحر رمل مسدس مقصور یا محذوف که در حدود 62000 بیت دارد. در این منظومه طولانی که آن را به حق باید یکی از بهترین زادگان اندیشه بشری دانست ، مولوی مسائل مهم عرفانی و دینی و اخلاقی را مطرح کرده و هنگام توضیح به ایراد آیه ها و حدیث ها و یا تعریض بدان مبادرت جسته است . از جمله ترجمه هایی مهم ، ترجمه ای است از رینولد نیکلسون ، به انگلیسی ، همراه با شرحی از آن که به انضمام طبع نفیسی از متن مثثنوی انتشار یافت . (1925-1940 م).
دومین اثر بزرگ مولوی دیوان کبیر مشهور به دیوان غزلیات شمس تبریزی است، زیرا مولوی به جای نام یا تخلص خود در پایان غالب غزل های خود نام مرادش شمس الدین تبریزی را آورده است . چاپ منقح و مستند این دیوان به تصحیح فاضلانه مرحوم مغفور استاد بدیع الزمان فروزان فر از سال 1337 تا 1345 شمسی انجام گرفت و شماره بیت های آن غیر از رباعیات به 63630 رسیده است. غزل های مولوی مملو است از حقیقت های عالی عرفانی و دریاهای جوشانی است از عواطف حاد و اندیشه های بلند شاعر.
 سومین اثر منظوم مولوی رباعیات او است که در چاپ مرحوم استاد فروزان فر عدد آنها به 1983 رباعی (3966  بیت ) رسیده است. از مولوی اثرهائی به نثر باقیمانده که در خور اهمیت بسیار است و آن شامل مجموعه مکاتیب و مجالس او و کتاب فیه ما فیه است.

در باره روابط عمومی بهزیستی شهرستان کاشان

ﺭﻭﺍﺑﻂ ﻋﻤﻮﻣﻲ ﺁﻳﻨﻪﺍﻱ ﺑﺮﺍﻱ ﺍﻧﻌﻜﺎﺱ ﺩﻗﻴﻖ ﺭﺧﺪﺍﺩﻫﺎﻱ ﺩﺭﻭﻥ ﻭ ﺑﺮﻭﻥ ﺳﺎﺯﻣﺎﻧﻲ ﺍﺳﺖ. ﺗﻮﻟﻴﺪ ﺍﻃﻼﻋﺎﺕ ﺑﺮﺍﻱ ﻛﺎﺭﻛﻨﺎﻥ ﺩﺍﺧﻠﻲ ﻭ ﻧﻴﺰ ﻧﺸﺮ ﺍﻃﻼﻋﺎﺕ ﺑﺮﺍﻱ ﻣﺨﺎﻃﺒﺎﻥ ﺑﺮﻭﻥﺳﺎﺯﻣﺎﻧﻲ ﺍﺯ ﺟﻤﻠﺔ ﻭﻇﺎﻳﻒ ﺗﻌﺮﻳﻒ ﺷﺪﺓ ﺭﻭﺍﺑﻂ ﻋﻤﻮﻣﻲ ﺍﺳﺖ. ﺍﺯ ﺍﻳﻦ ﺭﻭ ﺭﻭﺍﺑﻂ ﻋﻤﻮﻣﻲ ﻣﻲﻛﻮﺷــﺪ ﻛﻪ ﺑﺎ ﺍﺟﺮﺍﻯ ﺑﺮﻧﺎﻣﻪﻫﺎﻱ ﻛﺎﺭﺁﻣﺪ، ﻭﻇﺎﻳﻒ ﺗﻌﺮﻳﻒ ﺷــﺪﻩ ﻭ ﻗﺎﻧﻮﻧﻲ ﺧﻮﺩ ﺭﺍ ﺑﺎ ﻧﮕﺮﺷﻲ ﺳﺎﺧﺘﺎﺭﻣﻨﺪ ﺍﻧﺠﺎﻡﺩﻫﺪ. ﺗﺒﻌﺎً ﻓﻌﺎﻟﻴﺘﻬﺎﻱ ﺭﻭﺍﺑﻂ ﻋﻤﻮﻣﻲ، ﺑﺴﻴﺎﺭ ﻣﺘﻨﻮﻉ ﻭ ﻣﺘﻌﺪﺩ ﺍﺳﺖ ﻛﻪ ﺩﺭ ﺯﻳﺮ ﺑﻪ ﺑﺮﮔﺰﻳﺪﻩﺍﻱ ﺍﺯ ﺁﻧﻬﺎ ﺍﺷﺎﺭﻩ ﻣﻲﺷﻮﺩ.

بررسی کنید

میز خدمت جهادری با یاد سردار دلها شهید حاج قاسم سلیمانی

اقتدا به سردار دلها با برپایی میز خدمت در بخش راوند کاشان

به مناسبت گرامیداشت سالگرد شهادت سردار دلها، میزخدمت جهادی سردار شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی ...

محفل انس با قرآن در بهزیستی خانه های کودک و نوجوان به مناسبت شهادت سردار سلیمانی

محفل انس با قرآن کریم بزرگداشت سردار شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی

محفل نورانی انس با قرآن، با هدف ترویج فرهنگ قرآنی و تبیین نقش قرآن در ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Page optimized by WP Minify WordPress Plugin

coffee canister