صفحه اصلی | آرشیو اخبار | اخبار توانبخشی | پيام به مناسبت روز جهاني معلولين

پيام به مناسبت روز جهاني معلولين

سلام و درود می فرستم به همه مردان و زنان آزاده جهان که نگاه سراپا مهرشان بر دل ها حکمرانی می کند ، قلب های پاکشان برای همنوعانشان می تپد و دردها و رنج های بشری را دردهای خود می دانند.

خوشبختانه ما امروز در دنیایی زندگی می کنیم که جلب ترحم عمومی و مشارکت مردمی برای جمع آوری کمک هاي بلاعوض برای معلولان دیگر جایگاهی ندارد و جهت دهی حس نوعدوستی و برانگیختن ترحم انسان ها به سوی معلولان، فاقد وجاهت است.

و ما نیز این اقدام را محکوم می کنیم؛ زیرا نفس این عمل یعنی جمع آوری کمک هاي بلاعوض، حس ناتوانی را در معلولان نهادینه و استقلال فردی را از آنها سلب می کند.

ما براین باوریم که قانون مداری و پرداختن به حقوق اجتماعی معلولان و در نتیجه ایجاد فرصت های برابر برای عزیزانی که از محدودیت جسمی رنج می برند، آنها را در عرصه های اجتماعی، اقتصادی و …به بالندگی و توانمندی سوق داده و در همه زمینه ها شرایط را برای رشد استعدادهای بالقوه آنان مهیا خواهد کرد. اکنون در آستانه روز جهانی معلولان فرصت را غنیمت می شمارم وتوجه مسئولان شهر ستان كاشان  ،روساي ادارات وصاحبان صنايع وكارخانجات وتمامي كساني كه به نحوي خود را در آفرينش جزء اعضاي پيكره بني آدم مي دانند ودرد ديگران رادرد خودمي دانند،به نكات ذيل معطوف مي دارم: اگر چه “معلولیت ناتوانی نیست بلکه محدودیت در کالبد انسانهاست و این محدودیت سرآغاز پرواز روح است” لیکن رویکردی نو و حمایتی ویژه از سوی متولیان و مسوولان لازم است تا در سایه تلاش صادقانه و قانونمند، ناخواسته محدودیتها را به محرومیت نکشانند، رویکردی بدیع که بهای اصلی را برای اندیشه انسان ها قائل است و کمک بلاعوض را در تناقض با کرامت انسانی معلولان می داند.

آری در چنین شرایطی محدودیت می تواند یک نعمت الهی برای معلولان به شمار آید. نعمتی بزرگ و هدیه ای از جانب خالق دوست که می تواند عاملی برای رشد استعدادهای درونی معلولان تلقی شود و زمینه ساز بهره گیری از قدرت اندیشه و گرایش به امور تحقیقی، پژوهشی و مدیریتی در جامعه اسلامی باشد.

پر واضح است كه این قله های بلند موفقیت و توانمندی فقط و فقط در سایه تحقق برابری فرصت ها برای معلولان در کنار دیگر اقشار جامعه دست یافتنی خواهد بود و صد البته این خواسته، حقوق قانونی و انسانی معلولان است و هيچ شهروندي نباید با نگاه ترحم آمیز، به مشکلات معلولان بپردازد و یا به اشکال مختلف آنها را به عنوان سمبل محرومیت و فقر به کار گیرد، بلکه امروز انتظار می رود یک رویکرد صحیح، بسترساز حضور معلولان در عرصه های مختلف باشد و الگوی موفقی از ارج نهادن به شان و منزلت انسان ها در جوامع اسلامی را به جهانیان معرفی کند تا دیگران نيز با الهام پذیری از نگاه دین مبین اسلام به حقوق انسانها، احترام به عزت و کرامت انسانی معلولان را سرلوحه امورخود قرار دهند.

و اما اکنون روی سخنم با عزیزانی است که دارای محدودیت جسمی، حرکتی و یا حسی هستند:

دوستان خوبم، تبریک صمیمانه این حقیر را پذیرا بوده و از اینکه خداوند منان شما را اینگونه پسندیده است خرسند باشید و بدانید که انسان از پی محدودیت، سازنده و توانا مي شود. بنابراین یقین بدانید که شما می توانید از دیگران تواناتر و سازنده تر باشید، زیرا “محدودترید”.

برادر و خواهر عزیزم، بدان که سهم تو در جامعه اندك نیست بلکه تو باید در عرصه فکر و اندیشه و مدیریت جامعه خود بکوشی…!

اکنون که با تو سخن می گویم، بغض در گلویم پنهان است؛ چرا که در اغلب کشورهای جهان، دولت ها از پی ناآگاهی به حقوق اجتماعی معلولان و عدم ایجاد فرصت های برابر این گونه تو را به استضعاف کشیده و با نگرشی غلط تو را مستحقِ ترحم و دلسوزی می دانند.

برادر و خواهر معلولم، سخت در اِشراف به حقوق حَقه ات بکوش و توانمندی هایت را با بهزيستي پیوند بزن تا دست در دست هم و با دیدگاهی کارشناسانه، قانونگذاران و مجریان قوانین را یاری و حقوق اجتماعی شما را مطالبه کنیم.

و اما مديران ومسئولان مراكز خصوصي وغيرانتفاعي توانبخشي

روی صحبت من با شما فرشتگان آسمانی است که انسان دوستانه در آسمان ارزش های انسانی در پروازید و برخلاف خیلی های دیگر، بیش از آنکه به خود بیندیشید به دیگران اندیشیده اید؛ پس حالا که فراتر از زمینیان می اندیشید، بدانید که هر زمان که بر احساسات انسان دوستانه خیرین و اغنیاء تمرکز می کنید تا با جذب کمک هاي بلاعوض، نیازهای مادی معلولان را مرتفع کنید، شاید در آن لحظه احساس خوبی داشته باشید ولی ناخواسته به معلولان محرومیت و ناتوانی را القا می کنید.

بنابراین ضمن محکوم کردن نفسِ درخواست کمک هاي بلاعوض برای معلولان، قلبا آرزو می کنم روزی برسد که همه NGO ها یا همان تشکل های مردمی، بیش از اینکه البته به طور سهوی، انرژی خود را صرف تخریب شخصیت معلولان کنند، به حقوق قانونی آنها و تحقق برابری فرصتها بیندیشند تا اِعمال روش های غیراصولی از سوی ما و دیگر نمایندگان معلولان بیش از این، آنها را از صحنه پرتلاطم زندگی محو نكند

باید پذیرفت که معلولان صرف نظر از توان جسمی، می توانند در عرصه فکر و اندیشه، گام های بلندی در جامعه خود بردارند و جامعه خود را یاری نمايند.

با آرزوی سلامت، سعادت و سربلندی برای فرد فرد خادمین نظام مقدس جمهوری اسلامی ايران در مسیر احقاق حقوق اجتماعی معلولان .

در باره روابط عمومی بهزیستی شهرستان کاشان

ﺭﻭﺍﺑﻂ ﻋﻤﻮﻣﻲ ﺁﻳﻨﻪﺍﻱ ﺑﺮﺍﻱ ﺍﻧﻌﻜﺎﺱ ﺩﻗﻴﻖ ﺭﺧﺪﺍﺩﻫﺎﻱ ﺩﺭﻭﻥ ﻭ ﺑﺮﻭﻥ ﺳﺎﺯﻣﺎﻧﻲ ﺍﺳﺖ. ﺗﻮﻟﻴﺪ ﺍﻃﻼﻋﺎﺕ ﺑﺮﺍﻱ ﻛﺎﺭﻛﻨﺎﻥ ﺩﺍﺧﻠﻲ ﻭ ﻧﻴﺰ ﻧﺸﺮ ﺍﻃﻼﻋﺎﺕ ﺑﺮﺍﻱ ﻣﺨﺎﻃﺒﺎﻥ ﺑﺮﻭﻥﺳﺎﺯﻣﺎﻧﻲ ﺍﺯ ﺟﻤﻠﺔ ﻭﻇﺎﻳﻒ ﺗﻌﺮﻳﻒ ﺷﺪﺓ ﺭﻭﺍﺑﻂ ﻋﻤﻮﻣﻲ ﺍﺳﺖ. ﺍﺯ ﺍﻳﻦ ﺭﻭ ﺭﻭﺍﺑﻂ ﻋﻤﻮﻣﻲ ﻣﻲﻛﻮﺷــﺪ ﻛﻪ ﺑﺎ ﺍﺟﺮﺍﻯ ﺑﺮﻧﺎﻣﻪﻫﺎﻱ ﻛﺎﺭﺁﻣﺪ، ﻭﻇﺎﻳﻒ ﺗﻌﺮﻳﻒ ﺷــﺪﻩ ﻭ ﻗﺎﻧﻮﻧﻲ ﺧﻮﺩ ﺭﺍ ﺑﺎ ﻧﮕﺮﺷﻲ ﺳﺎﺧﺘﺎﺭﻣﻨﺪ ﺍﻧﺠﺎﻡﺩﻫﺪ. ﺗﺒﻌﺎً ﻓﻌﺎﻟﻴﺘﻬﺎﻱ ﺭﻭﺍﺑﻂ ﻋﻤﻮﻣﻲ، ﺑﺴﻴﺎﺭ ﻣﺘﻨﻮﻉ ﻭ ﻣﺘﻌﺪﺩ ﺍﺳﺖ ﻛﻪ ﺩﺭ ﺯﻳﺮ ﺑﻪ ﺑﺮﮔﺰﻳﺪﻩﺍﻱ ﺍﺯ ﺁﻧﻬﺎ ﺍﺷﺎﺭﻩ ﻣﻲﺷﻮﺩ.

بررسی کنید

تزریق واکسن کرونا به سالمندان مستقر در مراکز تحت نظارت بهزیستی کاشان ، تزریق واکسن کرونا به جامعه هدف بهزیستی، تزریق واکسن کرونا به مددجویان بهزیستی، اولویت واکسن کرونا

تزریق واکسن کرونا به سالمندان مستقر در مراکز تحت نظارت بهزیستی کاشان

متقی نژاد ،معاون مدیر کل و رئیس اداره بهزیستی کاشان از تزریق واکسن کرونا به ...

اداره بهزیستی کاشان، مددجوی جسمی حرکتی شاعر ، هنرمند، مخترع ایرج نوروزی خراقی،

دیدار شهردار وامام جمعه ی راوند و دیگر مسئولین شهری با شاعر ،نویسنده و مخترع دارای معلولیت جسمی و حرکتی

بمناسبت ایام الله دهه میارک فجر شهردار کاشان با همراهی جمعی از مدیران شهری در ...

یک نظر

  1. مجیدمدنی

    خوب بووددولی طولانی بودبخش اخرش بهتر بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Page optimized by WP Minify WordPress Plugin

coffee canister