صفحه اصلی | آرشیو اخبار | خبر ویژه | روز جهانی کارگر

روز جهانی کارگر

با نگاهی به تاریخچه روز جهانی كارگر در می یابیم كه دشواری معیشت كارگران به شكل های دیگری هنوز در جهان ادامه دارد.صدها میلیون بیكار در جهان،بیش از 240 میلیون كودك كار و میلیونها كارگر كه در پستوی كارگاههای تولیدی جوانی و سلامتی خود را در ناعادلانه ترین شرایط به یغما می دهند،مصائب امروز جامعه كارگری است .

تاریخچه روز جهانی كارگر به 126 سال پیش در كشور امریكا بر می گردد. چهارم ماه مه سال 1886 میلادی و در چهارمین روز اعتصاب و تجمع كارگران آمریكایی در شهر شیكاگو، پلیس به روی آنان آتش گشود كه شماری كشته، عده‌ای مجروح و سپس چهارتن نیز اعدام شدند.

كارگران اعتصابی خواستار تعدیل شرایط كار و كاهش ساعات روزانه كار از 10 ساعت به هشت ساعت بودند. قرار بود كه روز نخست ماه مه 1886 در آمریكا، ساعات كار به هشت ساعت در روز كاهش یابد كه چنین نشد و در نتیجه، كارگران در گوشه و كنار این كشور دست به تظاهرات زدند و در یك‌هزار و 200كارخانه و كارگاه، اعتصاب شد.

بیش از 90هزار معترض شهر شیكاگو در چهارمین روز تظاهرات در میدان شهر جمع شده و از آنجا به حركت درآمدند.پس از طی مسافتی، پلیس خواست كه تظاهر كنندگان متفرق شوند كه ناگهان انفجاری صورت گرفت، یك مامور پلیس كشته شد و چند كارگر و پلیس نیز مجروح شدند.

حادثه یاد شده سبب شد كه پلیس دست به تیراندازی به سوی جمعیت بزند و كشتار صورت گیرد. آمار كشته‌شدگان اعلام نشده ‌است اما اسامی انبوه مجروحان در دست است. پلیس با اعمال خشونت موفق شد جمعیت را پراكنده سازد.

در پی این حادثه، هشت تن به عنوان مسبب،دستگیر شدند كه پنج نفر از آنان كارگر مهاجر آلمانی بودند.

دادگاه یكی از این دستگیرشدگان را به 15 سال حبس محكوم كرد و بقیه محكوم به اعدام شدند كه فرماندار ایالت شیكاگو مجازات دو تن از آنان را به حبس ابد تخفیف داد. یكی از محكومان به اعدام، پیش از اجرای حكم خودكشی كرد و چهار نفر دیگر به دار آویخته شدند.

با رسیدن اخبار مربوط به این تظاهرات، كشتار و اعدام به سایر كشورها، در گوشه و كنار جهان مراسم یادبود برگزار و هر سال هم تكرار شد كه بتدریج اول ماه مه، روز جهانی كارگر عنوان گرفت.

با توجه به اینكه اعدام ‌شدگان شهر شیكاگو به طور عام آلمانی بودند، در سال 1933 حزب نازی آلمان روز اول ماه مه را روز ملی و تعطیل عمومی اعلام كرد و این گونه است كه در این روز كارگران جهان این روز را گرامی دارند و خواسته های صنفی خود را پیگیری می كنند.

هم اكنون با توجه به بحران و ركود اقتصادی در جهان معضل بیكاری برای تمام كشورهای جهان رقم خورده است.كشورهای توسعه یافته و در حال توسعه نیز از بیكاری رنج می برند و فراخور شرایط اقتصادی خود تدابیری گوناگون اتخاذ می كنند.

پیش بینی می شود كه تا 10 سال آینده 600 میلیون نفر در كشورهای مختلف جهان بیكار شوند. بی تردید بخشی از این بیكاران به ایران تعلق خواهد داشت.

مهمترین موضوع هایی كه در شرایط كنونی جامعه كار كشور را متاثر ساخته است، ایجاد اشتغال، امنیت شغلی،درآمد مكفی،رعایت حقوق كار و مواردی بسیاری دیگر از این دست است.

ایجاد اشتغال با توجه به نرخ بیكاری دو رقمی برای كل جامعه و همچنین بالا بودن این نرخ برای جوانان و زنان مهمترین دغدغه مردم در شرایط كنونی است.علیرغم گسترش دانشگاهها و روی آوری جوانان به این مراكز هنوز بازار كار كشور نتوانسته به آرامش نسبی از نظر ورودی های این بازار برسد.

تعداد فزاینده بیكاران در كشور كه هم اكنون حدود 2.6میلیون نفر است یافتن شغل را به یكی از مباحث مهم در هر خانواده تبدیل كرده است.بالا بودن نرخ بیكاری در برخی از استانهای كشور مشكلات عدیده ای را برای خانواده ها ایجاد كرده به طوری كه برخی از جوانان این خانواده ها برای یافتن شغل مبادرت به مهاجرت می كنند به امید آنكه در شهرهای بزرگ بتوانند شغلی بیابند.

مهاجرت به شهرهای بزرگ برای یافتن شغل نه تنها مشكل اشتغال را برای مهاجران حل نمی كند بلكه آنها را به حاشیه شهرها می كشاند كه خود می تواند زمینه ساز بروز آسیب های اجتماعی شود در حالیكه شهرها به شكل لجام گسیخته از هر سو گسترش می یابد.

امنیت شغلی موضوعی دیگر است كه همواره نگرانی كارگران شاغل را دامن می زند.برخی از واحدهای اقتصادی به دلایل متعدد در شرایط كنونی در معرض تعطیلی هستند و كارگران آنها نسبت به از دست دادن شغل خود تهدید می شوند.

موضوع های امنیت شغلی و یافتن شغل از جمله مواردی است كه تحت الشعاع موضوع دستمزد قرار نمی گیرند. هم اكنون بسیاری از كارگران با دشواری تامین معیشت مواجه هستند و این در حالی است كه بخش عظیمی از كارگران حتی قادر نیستند این حداقل را نیز دریافت كنند.

اردیبهشت سال 91 با توجه به اینكه سال جاری سال حمایت از كار و تولید ملی نامگذاری شده است باید از منظری دیگر روز جهانی كارگر را در میان نیروی كار كشور بررسی كرد.

روز جهانی كارگر در عین ارج نهادن به دستان توانمند كارگران كه همواره در جهت سازندگی به كار گرفته می شود باید به مشكلات و معضلاتی كه هم اكنون جامعه كار كشور با آن مواجه است،بی تفاوت نماند.

به استقبال یازدهم اردیبهشت برویم در حالیكه از مشكلات جامعه كار روی گردان نباشیم ،مشكلات آنها را معكوس جلوه ندهیم و در صدد حل معضلات آنها برآییم.

در باره روابط عمومی بهزیستی شهرستان کاشان

ﺭﻭﺍﺑﻂ ﻋﻤﻮﻣﻲ ﺁﻳﻨﻪﺍﻱ ﺑﺮﺍﻱ ﺍﻧﻌﻜﺎﺱ ﺩﻗﻴﻖ ﺭﺧﺪﺍﺩﻫﺎﻱ ﺩﺭﻭﻥ ﻭ ﺑﺮﻭﻥ ﺳﺎﺯﻣﺎﻧﻲ ﺍﺳﺖ. ﺗﻮﻟﻴﺪ ﺍﻃﻼﻋﺎﺕ ﺑﺮﺍﻱ ﻛﺎﺭﻛﻨﺎﻥ ﺩﺍﺧﻠﻲ ﻭ ﻧﻴﺰ ﻧﺸﺮ ﺍﻃﻼﻋﺎﺕ ﺑﺮﺍﻱ ﻣﺨﺎﻃﺒﺎﻥ ﺑﺮﻭﻥﺳﺎﺯﻣﺎﻧﻲ ﺍﺯ ﺟﻤﻠﺔ ﻭﻇﺎﻳﻒ ﺗﻌﺮﻳﻒ ﺷﺪﺓ ﺭﻭﺍﺑﻂ ﻋﻤﻮﻣﻲ ﺍﺳﺖ. ﺍﺯ ﺍﻳﻦ ﺭﻭ ﺭﻭﺍﺑﻂ ﻋﻤﻮﻣﻲ ﻣﻲﻛﻮﺷــﺪ ﻛﻪ ﺑﺎ ﺍﺟﺮﺍﻯ ﺑﺮﻧﺎﻣﻪﻫﺎﻱ ﻛﺎﺭﺁﻣﺪ، ﻭﻇﺎﻳﻒ ﺗﻌﺮﻳﻒ ﺷــﺪﻩ ﻭ ﻗﺎﻧﻮﻧﻲ ﺧﻮﺩ ﺭﺍ ﺑﺎ ﻧﮕﺮﺷﻲ ﺳﺎﺧﺘﺎﺭﻣﻨﺪ ﺍﻧﺠﺎﻡﺩﻫﺪ. ﺗﺒﻌﺎً ﻓﻌﺎﻟﻴﺘﻬﺎﻱ ﺭﻭﺍﺑﻂ ﻋﻤﻮﻣﻲ، ﺑﺴﻴﺎﺭ ﻣﺘﻨﻮﻉ ﻭ ﻣﺘﻌﺪﺩ ﺍﺳﺖ ﻛﻪ ﺩﺭ ﺯﻳﺮ ﺑﻪ ﺑﺮﮔﺰﻳﺪﻩﺍﻱ ﺍﺯ ﺁﻧﻬﺎ ﺍﺷﺎﺭﻩ ﻣﻲﺷﻮﺩ.

بررسی کنید

میز خدمت جهادری با یاد سردار دلها شهید حاج قاسم سلیمانی

اقتدا به سردار دلها با برپایی میز خدمت در بخش راوند کاشان

به مناسبت گرامیداشت سالگرد شهادت سردار دلها، میزخدمت جهادی سردار شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی ...

محفل انس با قرآن در بهزیستی خانه های کودک و نوجوان به مناسبت شهادت سردار سلیمانی

محفل انس با قرآن کریم بزرگداشت سردار شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی

محفل نورانی انس با قرآن، با هدف ترویج فرهنگ قرآنی و تبیین نقش قرآن در ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Page optimized by WP Minify WordPress Plugin

coffee canister