عيد سعيد قربان

روز تقرّب: عيد قربان جلوه گاه تعبّد و تسليم ابراهيميان حنيف است، و فصل قرب مسلمانان به خداوند، در سايه عبوديت. عيد قربان فصل قرباني کردن عزيزها در آستان «عزيزترين» يعني خداست. عيد قربان مجراي فيض الهي و بهانه عنايت رحماني به بندگان مؤمن و مطيع است. و هر کس بتواند رضاي خويش را فداي رضاي حق کند، از خواسته دل در راه خواسته خدا چشم بپوشد، و از داشته ها و خواسته ها بگذرد، به مرز عبوديت مي رسد. «قرباني» وسيله قرب به خداست و عيد قربان روز تقرّب به پروردگار است. روز رها شدن از تعلّقات قرباني کردن تمنيات در پيش پاي اراده الهي است.

عيد در فرهنگ اسلامي

واژه«عيد» در لغت به معني«بازگشتن» مي باشد و در اصطلاح، به معني بازگشت به سوي خداوند سبحان است. در اين روز، عطا و بخشش هاي خداوند متعال همراه با رحمت، بر بندگان مؤمن نازل مي گردد پس بياييد در اين روز، با عبادت و راز و نياز، گناهان گذشته را از صفحه دل بشوييم و خود را براي بهره وري بيشتر از فيوضات اين روز آماده و مهيا سازيم؛ چرا که به طور کلّي، در تمامي اعياد اسلامي، هدف آن است که با بندگي و عبادت در پيشگاه حضرت سبحان، سعادت واقعي خود را به دست آوريم. مولاي متقيان علي(ع) در اين باره فرموده اند: «هر روزي که انسان در آن گناه و معصيت نکند، آن روز عيد است.»
 

عيد فداکاري و ايثار

عيد قربان يکي از اعياد بزرگ اسلامي است که يادآور زيباترين نمونه تعبّد انسان در برابر خداوند متعال است. عيد قربان، عيد فداکاري، ايثار، قرباني، اخلاص و عشق است. فدا کردن فرزند دلبند خود، در راه خدا، امتحاني الهي براي حضرت ابراهيم(ع) بود که عيد قربان يادآور آن است. اسلام نيز خواسته است که مسلمانان هر سال عيد قربان را جشن گيرند تا اين اصول و ارزش هاي الهي را همواره مدّنظر داشته باشند و همواره براي تبعيت از دستورات خداوند و کسب رضايت الهي آماده هر گونه ايثار و فداکاري باشند.

قرباني ابراهيم

ابراهيم از جانب پروردگار، مأمور قرباني کردن فرزند دلبندش اسماعيل شد. هنگامي که ابراهيم فرمان الهي را به پسرش ابلاغ کرد، اسماعيل گفت: پدر جان! فرمان خدا را اجرا کن که مرا از صابران خواهي يافت. در صبحي دلکش، اسماعيل دست در دست پدر، در صحراي مِني، به سوي قربانگاه پيش رفت و خوشحال بود از اين که خداوند متعال، او را برگزيده است. آن گاه ابراهيم با دست هايي محکم و استوار خنجر در حنجره اسماعيل اش نهاد تا سر از پيکر عزيزش جدا کند. تيغ بر گلوي فرزند مي چرخيد، ولي نمي بريد. گويي معجزه اي رُخ داده بود. ناگهان قوچي براي قرباني شدن در پيش چشمان ابراهيم نمايان شد و هاتفي ندا داد. ابراهيم! تو از اين آزمون سربلند بيرون آمدي؛ پس دوستي خد گوارايت باد! امروز نيز حاجيان، در موسم حج، به درگاه خداوند قرباني مي کنند تا بگويند: خداوندا! ما نيز چون ابراهيم تسليم توييم. پس در اين روز زنجيرهاي اسارت و تعلقات را مي بريم تا بيش از پيش به تو نزديک شويم.

نمايش تسليم و رضا

قرآن کريم، ضمن بيان داستان هاي آموزنده، که از مهم ترين برنامه هاي تربيتي آن کتاب الهي است، نمونه هايي از مقامات والاي انسان هاي واقعي را نشان مي دهد، تا هدف از اين دستورات متين آسماني را به بشر بفهماند. قرباني نمودن فرزند و يا ذبح گوسفند، مطلوب اساسي نيست، بلکه هدف، پرورش افکار ناب، دل هاي پاک و جان هاي منزه است. خداوند در قرآن مي فرمايد: پس همين که ابراهيم و اسماعيل سر تسليم فرود آوردند و ابراهيم، او را بر پيشاني بر زمين خوابانيد، ندايش داديم که اي ابراهيم! بحق، تصديق مأموريت در خواب نمودي و مابه نيکوکاران اين چنين پاداش مي دهيم. و اين گونه بود که ابراهيم و اسماعيل به عموم جهانيان نشان دادند که آنچه عيار گوهر انسانيت را بالا مي برد و او را موجودي شريف مي گرداند، همان حالت خضوع و تسليم در برابر حق تعالي است.

عيد قربان در کلام امام خميني(ره)

امام خميني(ره) پير فرزانه انقلاب، درباره عيد قربان چنين گفته اند: «عيد قربان، عيدي است که انسان هاي آگاه را به ياد قربانگاه ابراهيمي مي اندازد. قربانگاهي که درس فداکاري و جهاد در راه خداي بزرگ را به فرزندان آدم و اصفياء و اولياي خدا مي دهد. اين پدرِ توحيد و بت شکنِ جهان، به ما و همه انسان ها آموخت که عزيزترين ثمره حيات خود را در راه خدا بدهيد و عيد بگيريد. خود و عزيزان خود را فدا کنيد و دين خدا را و عدل الهي را برپا نماييد. به همه ما ذريه آدم فهماند که«مکه» و مِني قربانگاه عاشقان است و محل نَشر توحيد و نفي شرک، که دلبستگي به جان و عزيزان نيز شرک است.» ذي الحجه از ماه هاي شريف سال است. در زمان رسول خدا(ص)، هنگامي که اين ماه فرا مي رسيد، اصحاب به انجام عبادات اهتمام فراواني مي ورزيدند. از رسول خدا(ص) نقل است که عمل خير و عبادت، در هيچ ايامي نزد حق تعالي محبوب تر از دهه اوّل ماه ذي الحجه نيست. آري، اين همان ده روزي است که در قرآن مجيد، به عنوان ايام معلومات نام شده و در نهايتِ فضيلت و برکت مي باشد و در کتاب هاي ادعيه، اعمال مخصوصي براي اين دهه ذکر شده است. مسلمانان در اين ده روز، با انجام عبادات، دل هاي خويش را از تاريکي ها و ظلمت ها شستشو مي دهند و قلب هاي خود را سرشار از عشق و محبت مي نمايند و بدين سبب پايان اين روز را جشن مي گيرند و با معبود خويش پيمان مي بندند که ديگر به تعلّقات زندگي دل نبندند و هميشه در مسير رضاي او قدم بردارند.

آمادگي براي فيض
 

عارف وارسته مرحوم ميرزاجواد آقاي ملکي تبريزي، درباره آماده شدن براي بهره گيري از فيوضات اين روز چنين مي گويد: «با شروع روز عيد، مواظب باش تمامي کارهايي که باعث رضايت و جلب عطوفت پروردگار است را انجام دهي؛ خداوند باري تعالي، مالک وجود، دنيا، آخرت، زندگي و مرگ تو مي باشد و نبايد از پروردگار و بزرگي چنين عطوف و مهربان غافل شد؛ زيرا ممکن است باعث محدوديت از عطاياي او گردد. آري در ابتداي روز، به نيت پاک نمودن قلب از اشتغال به غير خدا، غسل کن. آن گاه«الله اکبر» واقعي گفته و با اين تکبير تمام موجودات را در برابر شکوه و عظمت پروردگارت کوچک و ناچيز شمار و به نيت پوشش و آرايش، با لباس تقوا و اخلاق نيکو، تميزترين لباس هاي خود را پوشيده و آن گاه به جانب مصلّي رفته تا نماز عيد را اقامه کني.»

اعمال عيد قربان

عيد سعيد قربان فرصت بسيار خوبي است تا مؤمنان، با انجام عبادات(ضمن بهره وري از فيوضات الهي)، به پروردگار خويش تقرّب يابند. در کتاب هاي ادعيه، علاوه بر بيان فضيلت و اهميت اين روز بزرگ، اعمال بسياري مخصوص اين روز ذکر کرده اند. از جمله اعمال مستحب در اين روز، غسل کردن است که بسيار بر آن تأکيد شده، هم چنين برگزاري نماز عيد است که بهتر است زير آسمان(مکان بدون سقف) خوانده شود. از اعمال مستحب ديگر در اين روز، قرباني کردن و تناول از گوشت قرباني است. و نيز وارد شده است که در اين روز، دعاي شريف ندبه و هم چنين دعاي مخصوص امام سجاد قرائت شود. پس شايسته است، در اين روز، بدون آن که وقت خود را به بطالت بگذرانيم، با انجام اين اعمال، مورد رحمت و عنايت پروردگار خويش قرار گيريم.

فضيلت قرباني

يکي از اعمال با فضيلت و مهم در روز عيد قربان، عمل قرباني است. که در روايات، بسيار بر آن تأکيد شده است. امام باقر(ع) مي فرمايند: «خداوند قرباني کردن و اطعام نمودن را دوست دارد». بعضي از علما چنين بيان نموده اند که بهتر است قرباني کننده، گوشت قرباني را سه قسمت کند؛ قسمتي از آن را بين همسايه ها تقسيم نمايد، قسمت ديگر را به و فقيران ببخشد و قسمت آخر را نيز براي خانواده خود نگه دارد.

ياد حسين(ع) در عيد قربان

شب و روز عيد قربان، يکي از اوقات بسيار شريف براي زيارت سالار شهيدان، حضرت ابا عبدالله الحسين(ع) است که در فضيلت و ثواب آن، روايات بسياري وارد شده است. سرّ اين امر، آن است که ياد و حماسه جاودان امام حسين(ع) در اين روز در ذهن ها تکرار شود؛ چرا که اگر ابراهيم خليل يک قرباني، به قربانگاه مِني آورد و سالم باز گرداند، امام حسين(ع)، در يک روز، هفتاد و دو تن قرباني، به قربانگاه کربلا آورد و سر هاي بريده و اجساد آغشته به خون ياران و عزيزانش را از کودک شيرخوار گرفته تا پيرمرد کهنسال، همه را يک جا، به پيشگاه پروردگار خويش تقديم نمود.

امتحان الهي

قرآن کريم در آيه 2 سوره عنکبوت مي فرمايد: «آيا مردم چنين پنداشتند که به صِرف اين که گفتند: ما ايمان به خدا آورده ايم، رهايشان کنند و براي اين مدعا هيچ امتحان شان نکنند». يکي از سنّت هاي هميشگي خداوند در مورد بندگان، سنت امتحان بوده است؛ چرا که تا انسان ها در مرحله امتحان و آزمون قرار نگيرند، صدق گفتار آن ها ثابت نمي شود. پس هر گاه در امتحان الهي موفق و پيروز شدند و گفتار و کردار شان يکسان گرديد، در ادعاي مسلماني و تدين خويش، راستگو و صادق خواهند بود.
آري، عيد سعيد قربان، يادآور يک امتحان بزرگ است. امتحاني که حضرت ابراهيم(ع) با سر بلندي از آن بيرون آمد. پس برماست که در مصيبت ها و بلاها صابر و شکيبا باشيم؛ چرا که شايد اين ها امتحان و آزمون بندگي و عبوديت ما باشند.

قرباني حقيقي
 

در آيه 37 سوره حج آمده است: «هرگز گوشت و خون قرباني ها، به خدا نمي رسد، بلکه آن چه به خدا مي رسد، تقوي شماست». آري، خداوند طالب تقواست و تقوا يعني از بين بردن شيطان دروني هواي نفس؛ چرا که کشتن ديو نفس امّاره، وسيله نزديکي آدمي در پيشگاه حضرت حق است. امام سجاد(ع) از مردي که مراسم حج را انجام داده بود، پرسيدند: «آيا به هنگام سر بريدن قرباني، نيت نمودي که با تمسّک به حقيقت تقوي و ورع، حلقوم طمع را قطع کني؟»

زمزمه هاي عارفانه

مولايمان حضرت زين العابدين(ع)، در روز عيد قربان، اين گونه با پروردگار خويش مناجات مي نمودند: «پرورگارا! آن کس که به سوي مخلوقي حرکت کند، خويشتن را به اميد عطا و بخشش او آماده مي سازد. پس امروز، من به اميد عفو و صله تو آماده شده ام و از درگاهت، مرحمت و کرامت همي تمنّا دارم. بارالها، بر محمد و آل او درود و رحمت فرست و اين اميد مرا، نوميد مگردان. اي خدا! اي آن که حاجات حاجتمندان… بر تو پنهان نيست، و اي آن که هر چه ببخشي، خزانه سرشارت زوال نبيند. من امروز با دست تهي به درگاهت آمده ام، و مرا به طاعت و عبادتم تکيه اي نيست. نه طاعتي فرستاده ام که مقبول باشد و نه جز شفاعت محمد و آل او شفاعت کسي پشت گرمي من است. بلکه امروز به درگاه تو آمده ام، در حالي که به گناهان خويش اعتراف دارم و به عفو عظيم تو که شامل[حال] خطا کاران مي شود، اميد دارم.»

گلبانگ تکبير

يکي از اعمال مستحب در روز عيد قربان، گفتن تکبير است. در روايتي از پيامبر(ص) آمده است که اعياد فطر و قربان را با جملات«لا اله الا الله» و«الله اکبر» و«الحمد الله» و«سبحان الله» آذين ببنديد. و نيز در جمله اي ديگر از آن حضرت تصريح شده است که «چون در روزعيد قربان از خانه بيرون شديد، با صداي بلند تکبير بگوييد». چه بسا بر زبان آوردن اين اذکار براي آن باشد که انسان تمامي موجودات را در برابر عظمت و شکوه پروردگار خويش کوچک و ناچيز شمارد و قلب خويش را از توجه به غير خدا فارغ نمايد تا ظرف وجودي خويش را براي کسب فيض و رحمت پروردگار وسعت بخشد.

تکريم حماسه ابراهيم

قرباني کردن گوسفند، چه از سوي حاجيان در«مِني» و چه از سوي غير حاجيان، تکريم آن حماسه معنوي و ايثار عظيم ابراهيم و اسماعيل است که به«مسلخ عشق» رفتند و سربلند، خاطره آن اخلاص و عشق شکوهمند خود را در يادها جاودان نمودند.

منبع: سايت حوزه

در باره روابط عمومی بهزیستی شهرستان کاشان

ﺭﻭﺍﺑﻂ ﻋﻤﻮﻣﻲ ﺁﻳﻨﻪﺍﻱ ﺑﺮﺍﻱ ﺍﻧﻌﻜﺎﺱ ﺩﻗﻴﻖ ﺭﺧﺪﺍﺩﻫﺎﻱ ﺩﺭﻭﻥ ﻭ ﺑﺮﻭﻥ ﺳﺎﺯﻣﺎﻧﻲ ﺍﺳﺖ. ﺗﻮﻟﻴﺪ ﺍﻃﻼﻋﺎﺕ ﺑﺮﺍﻱ ﻛﺎﺭﻛﻨﺎﻥ ﺩﺍﺧﻠﻲ ﻭ ﻧﻴﺰ ﻧﺸﺮ ﺍﻃﻼﻋﺎﺕ ﺑﺮﺍﻱ ﻣﺨﺎﻃﺒﺎﻥ ﺑﺮﻭﻥﺳﺎﺯﻣﺎﻧﻲ ﺍﺯ ﺟﻤﻠﺔ ﻭﻇﺎﻳﻒ ﺗﻌﺮﻳﻒ ﺷﺪﺓ ﺭﻭﺍﺑﻂ ﻋﻤﻮﻣﻲ ﺍﺳﺖ. ﺍﺯ ﺍﻳﻦ ﺭﻭ ﺭﻭﺍﺑﻂ ﻋﻤﻮﻣﻲ ﻣﻲﻛﻮﺷــﺪ ﻛﻪ ﺑﺎ ﺍﺟﺮﺍﻯ ﺑﺮﻧﺎﻣﻪﻫﺎﻱ ﻛﺎﺭﺁﻣﺪ، ﻭﻇﺎﻳﻒ ﺗﻌﺮﻳﻒ ﺷــﺪﻩ ﻭ ﻗﺎﻧﻮﻧﻲ ﺧﻮﺩ ﺭﺍ ﺑﺎ ﻧﮕﺮﺷﻲ ﺳﺎﺧﺘﺎﺭﻣﻨﺪ ﺍﻧﺠﺎﻡﺩﻫﺪ. ﺗﺒﻌﺎً ﻓﻌﺎﻟﻴﺘﻬﺎﻱ ﺭﻭﺍﺑﻂ ﻋﻤﻮﻣﻲ، ﺑﺴﻴﺎﺭ ﻣﺘﻨﻮﻉ ﻭ ﻣﺘﻌﺪﺩ ﺍﺳﺖ ﻛﻪ ﺩﺭ ﺯﻳﺮ ﺑﻪ ﺑﺮﮔﺰﻳﺪﻩﺍﻱ ﺍﺯ ﺁﻧﻬﺎ ﺍﺷﺎﺭﻩ ﻣﻲﺷﻮﺩ.

بررسی کنید

میز خدمت جهادری با یاد سردار دلها شهید حاج قاسم سلیمانی

اقتدا به سردار دلها با برپایی میز خدمت در بخش راوند کاشان

به مناسبت گرامیداشت سالگرد شهادت سردار دلها، میزخدمت جهادی سردار شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی ...

محفل انس با قرآن در بهزیستی خانه های کودک و نوجوان به مناسبت شهادت سردار سلیمانی

محفل انس با قرآن کریم بزرگداشت سردار شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی

محفل نورانی انس با قرآن، با هدف ترویج فرهنگ قرآنی و تبیین نقش قرآن در ...

یک نظر

  1. يك نخ از جامه احرام تو ما را كافيست -نه كه ما را كه همه خلق جهان ر ا كافيست پسر حضرت نرگس به جمالت نازم -گوهر مهر تو ما را به دو دنيا كافيست در مني يا به حرم يا عرفات يا مشعر-لحظه اي ياد كني از من شيدا كافيست گر تو راضي شوي از من همه روزم عرفه است -نامه اي گر شود از سوي تو امضا كافيست . عيد سعيد قربان بر همه مسلمانان جهان بويژه همكاران خانواده بهزيستي مبارك باد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Page optimized by WP Minify WordPress Plugin

coffee canister