صفحه اصلی | آرشیو اخبار | خبر ویژه | ٢٥ماه رجب؛ شهادت امام موسی كاظم(ع)

٢٥ماه رجب؛ شهادت امام موسی كاظم(ع)

 

بیست و پنجم ماه رجب مصادف با هفتم تیرماه سال ۱۳۹۰ برابر با سالروز شهادت حضرت امام موسی كاظم(ع) است، امام بزرگواری كه فرزند حضرت امام صادق(ع) هستند و دو تن از فرزندان بزرگوار ایشان یعنی حضرت امام علی بن موسی ملقب به امام رضا(ع) و نیز حضرت فاطمه معصومه(س) در كشورمان میهمان ما و در حقیقت میزبان ما هستند … ان شاالله كه بتوانیم میهمان و میزبان خوبی برای آنان باشیم.

حضرت امام موسی كاظم(ع) پس از پدر بزرگوار خود ادامه دهنده راه اجداد بزرگوار خویش در مسیر مقابله با ظلم و ادامه دهنده سیره علمی و عملی آن بزرگواران و ترویج دهنده مكتب فقه جعفری بودند.

نام ایشان «موسی»، پدر ایشان امام صادق(ع) و مادرشان حمیده نام داشتند و القاب ایشان عبدصالح، كاظم، باب الحوائج، صابر و امین بود.

وقت و محل تولد آن امام همام صبح روز یكشنبه، ۷ صفر سال ۱۲۸ هجری قمری در روستای «ابواء» (واقع در بین مكه و مدینه) است و وقت و محل شهادت ایشان نیز ۲۵ رجب سال ۱۸۳ هـ .ق، در زندان هارون و در بغداد در سن ۵۵ سالگی بود كه به دستور هارون مسموم شده، و به شهادت رسیدند و مرقد شریف ایشان در شهر كاظمین (نزدیك بغداد) قرار دارد.

دوران زندگی امام موسی كاظم(ع) را می توان در دو بخش؛ دوران قبل از امامت، از سال ۱۲۸ تا ۱۴۸ هجری قمری (۲۰ سال) و دوران بعد از امامت، از سال ۱۴۸ تا ۱۸۳ (۳۵ سال) مورد مطالعه قرار داد.

خلفایی كه در عصر امامت ایشان بوده اند شامل منصور دوانیقی، مهدی عباسی، هادی عباسی، هارون الرشید بودند و بخش بیشتر دوران امامت آن حضرت (۱۵سال) در عصر خلافت هارون (پنجمین خلیفه عباسی) بود و آن حضرت در این عصر، سالها در زندانهای متعدد بسر برد و حدود ده سال از امامت امام موسی كاظم(ع) در عصر خلافت منصور عباسی، ده سال در عصر خلافت مهدی عباسی، یك سال در عصر خلافت هادی عباسی و پانزده سال در عصر خلافت هارون واقع شد.

امام موسی كاظم(ع) در حدیث لوح

خداوند متعال در حدیث لوح كه جبرئیل آن را برای حضرت زهرا(س) آورد، در مورد امام موسی كاظم(ع) بیان كرده است: «موسی، بنده من و دوست من و برگزیده من است»

امام كاظم(ع)

آن حضرت هرگز در برابر طاغوت ها سر خم نكرد و تسلیم آنها نشد، بلكه درست در نقطه مقابل آنها گام بر می داشت و آنچنان در برابر آنها به خاطر نهی از منكر و محكوم نمودن كارهای ناشایسته آنها گرفته خاطر بود كه به ایشان «كاظم» می گفتند، زیرا نام ایشان موسی بود و به خاطر تحمل و مقاومت و ترش رویی در برابر طاغوت ها و ستمگران به ایشان «كاظم» می گفتند و این لقب در حقیقت نمایانگر شدت نارضایتی امام موسی كاظم(ع) از ستمگران عصر خویش و نهی از منكر ایشان در برابر آنها بود.

شكنجه های زندان

امام موسی كاظم(ع) در دوران زندگی خود مدتهای بسیاری را در زندان حكومتهای زمانه گذراند، در فرازی از زیارتنامه ای كه عالم بزرگ سید بن طاووس آن را در كتاب «مصباح الزائر» نقل كرده است در وصف زندان امام كاظم(ع) چنین می خوانیم: «سلام و درود بر آن شكنجه دیده در قعر زندانها و تاریكیهای گودالها، صاحب ساق پای كوفته شده به وسیله حلقه های زنجیرها…

… سلام بر آن وارد شده بر جد خود حضرت مصطفی(ع) و پدرش حضرت مرتضی(ع)، و مادرش سرور همه ی بانوان، با ارثی غصب شده و مقام امامت ربوده شده و حكومت مغلوب گشته و خونی كه مطالبه می شود و زهری كه به او خورانیدند»

نگاهی بر حوزه علمیه و شاگردان امام كاظم(ع)

آن حضرت شاگردان برجسته پدر را به گرد خود جمع كرد و با عنایت مخصوص به آنها، در حفظ آنها و پاسداری از دانشگاه جعفری تلاش فراوان نمود و با مناظرات خود با دانشمندان بزرگ معروف اهل تسنن و با خلفا و دیگران، همه را تحت الشعاع خود درآورد، یاران آن حضرت مانند بهلول بن عمرو، صفوان، یونس بن عبدالرحمان، محمدبن ابی عمیر نیز كه هر كدام استوانه هایی برای حفظ حوزه تشیع بودند با اینكه از نظر سیاسی در سخت ترین شرایط ها به سر می بردند با همت والای خود به پاسداری از دانشگاه جعفری پرداختند.

سخنان امام موسی كاظم(ع)

آن حضرت درباره عقل و خرد و آثار آن، مطالبی بر اساس آیات قرآن، به یكی از شاگردان خود به نام “هشام” آموخت كه از مجموعه آنها از سی فراز تشكیل می شود، كه در یكی از فرازهای آن این چنین آمده است:

«ای هشام، برای هر چیزی راهنمایی است و راهنمای عقل اندیشیدن است و راهنمای اندیشیدن نیز خاموشی است و برای هر چیزی مركبی است و مركب عقل تواضع و فروتنی است، برای نادانی تو همین بس كه كاری انجام دهی كه از آن نهی شده ای».

«بهترین بخششها، یاری مظلوم است»

«همیشه حق بگوئید گرچه به زیان شما باشد»

«كمك كردن به ناتوان بهترین صدقه است»

«مهرورزی و دوستی با مردم، نصف عقل است»

«نماز نافله راه نزدیك شدن هر مومنی به خداوند است»

«با ستمگر سخت گیر باش تا حق ستمدیده را از او بگیری»

«هر كه می خواهد كه قویترین مردم باشد بر خدا توكل نماید»

«كسی كه بریز و بپاش و اسراف كند، نعمت او از بین می رود»

«از شوخی [بی مورد] بپرهیز، زیرا كه شوخی، نور ایمان تو را می برد»

«هرگاه پیشوا و زمامدار پاكی یافتید خدا را بر این نعمت شكر گزارید»

«چیزی نیست كه چشمانت آن را بنگرد، مگر آن كه در آن پند و اندرزی است»

«مؤمن همانند دو كفه ترازوست، هرگاه به ایمانش افزوده گردد، بلایش افزوده شود»

«هر كه خشم خود را از مردم باز دارد، خداوند عذاب روز قیامت را از او باز می دارد»

«از كبر و خودخواهی بپرهیز، كه هر كسی در دلش به اندازه دانه ای كبر باشد، داخل بهشت نمی شود»

«از خدا بترس و حق را بگو، اگرچه نابودی تو در آن باشد. زیرا كه در واقع، نجات تو در آن است»

«امانتداری و راستگویی، سبب جلب رزق و روزی اند و خیانت و دروغگویی، سبب جلب فقر و دورویی»

«كسی كه دو روزش مساوی باشد، مغبون است، و كسی كه دومین روزش، بدتر از روز اولش باشد ملعون است»

«همانا واجبترین حق برادرت بر تو آن است كه چیزی را كه سبب نفع دنیا و آخرت اوست، از او پنهان و پوشیده نداری»

«همانا خداوند بهشت را بر هر هرزه گو كم حیا كه باكی ندارد كه چه می گوید و یا به او چه گویند حرام گردانیده است»

«عمل اندك از انسان عالم و آگاه، چند برابر پذیرفته شود و عمل بسیار از هواپرستان و نادانان پذیرفته نشود»

«كسی كه عاقل باشد، به آنچه از مال كه زندگی اش را كفایت كند قناعت می كند و كسی كه به همین اندازه قناعت كند، از دیگران بی نیاز است»

«هر كه به برادران و افراد خاندانش نیكی كند عمرش طولانی می گردد»

«دنیا همانند مار نرم و زیبا است ولی در درونش سم كشنده ای نهفته است»

«هرگاه مردم گناهان تازه ای كنند كه قبلا انجامشان نمی دادند، خداوند بلاهایی تازه به آنها دهد كه به حساب نمی آوردند»

«همانا برای خداوند بر مردم دو حجت است، حجت آشكار و حجت پنهان، حجت آشكار “رسولان و پیامبران و امامان” و “حجت پنهانی” عقول مردمان است»

«كسی كه جوانمردی ندارد، دین ندارد و هر كه عقل ندارد، جوانمردی ندارد. به راستی كه با ارزشترین مردم كسی است كه دنیا را برای خود مقامی نداند، بدانید كه بهای تن شما مردم، جز بهشت نیست، آن را جز بدان مفروشید»

«هر كه خود را از آبروریزی مردم نگهدارد، خدا در روز قیامت از لغزشش می گذرد و هر كه خشم خود را از مردم باز دارد، خداوند در روز قیامت خشمش را از او باز دارد»

«كم گویی، حكمت بزرگی است، بر شما باد به خموشی كه شیوه ای نیكو و سبك بار و سبب تخفیف گناه است»

«بهترین چیزی كه به وسیله آن بنده به خداوند تقرب می جوید، بعد از شناختن او، نماز و نیكی به پدر و مادر و ترك حسد و خودبینی و به خود بالیدن است»

«همانا كه عاقل دروغ نمی گوید، گرچه طبق میل و خواسته او باشد»

«بكوشید كه اوقات شبانه روز شما چهار قسمت باشد:

ـ قسمتی برای مناجات با خدا؛

ـ قسمتی برای تهیه معاش؛

ـ قسمتی برای معاشرت با برادان و افراد مورد اعتماد كه عیبهای شما را به شما می فهمانند و در دل به شما اخلاص می ورزند؛

ـ و قسمتی را هم كه در آن خلوت می كنید برای درك لذتهای حلال [و تفریحات سالم] و به وسیله انجام این قسمت است كه بر انجام وظایف آن سه قسمت دیگر توانا می شوید».

«همنشینی با اهل دین، شرف دنیا و آخرت است و مشورت با خردمند خیرخواه، یمن و بركت و رشد و توفیق از جانب خداست، چون خردمند خیرخواه به تو نظری داد، مبادا مخالفت كنی كه مخالفتش هلاكت بار است»

«از طمع بپرهیز و بر تو باد به ناامیدی از آنچه در دست مردم است، طمع را از مخلوقین قطع كن كه طمع، كلید خواری است، طمع، عقل را می رباید و مردانگی را نابود كند و آبرو را می آلاید و دانش را از بین می برد. بر تو باد كه به پروردگارت پناه بری و بر او توكل كنی»

«ندا كننده ای در روز قیامت ندا می كند: آگاه باشید، هر كه را بر خدا مزدی است برخیزد، و برنمی خیزد، مگر كسی كه گذشت كرده و اصلاح بین مردم نموده باشد، پس پاداش چنین كسی با خدا خواهد بود»

«در دین خدا بدنبال فهم عمیق باشید، زیرا كه فهم عمیق دین، كلید بصیرت، بینایی، كمال عبادت، سبب تحصیل درجات بلند، مراتب بزرگ در امور دین و دنیاست و برتری فقیه بر عابد، مانند برتری آفتاب است بر كواكب و كسی كه در دینش فهم عمیق نجوید، خداوند هیچ عملی را از او نپسندد»

«برای خود بهره ای از دنیا برگیرید و آنچه خواهش حلال باشد و رخنه در جوانمردی ایجاد نكند و اسراف نباشد منظور دارید و به این وسیله برای انجام امور دین یاری جویید. زیراكه روایت شده است: «از ما نیست كسی كه دنیایش را برای دینش ترك گوید یا دینش را برای دنیایش رها سازد»

«از ما نیست كسی كه هر روز نسبت به اعمال خود حسابرسی نكند، پس اگر كار نیكی كرده است از خدا زیادی آن را بخواهد و اگر كار بدی كرده است از خدا آمرزش طلب نموده و به سوی او توبه كند»

«بهترین عبادت بعد از شناخت خداوند، انتظار فرج و گشایش است»

در باره روابط عمومی بهزیستی شهرستان کاشان

ﺭﻭﺍﺑﻂ ﻋﻤﻮﻣﻲ ﺁﻳﻨﻪﺍﻱ ﺑﺮﺍﻱ ﺍﻧﻌﻜﺎﺱ ﺩﻗﻴﻖ ﺭﺧﺪﺍﺩﻫﺎﻱ ﺩﺭﻭﻥ ﻭ ﺑﺮﻭﻥ ﺳﺎﺯﻣﺎﻧﻲ ﺍﺳﺖ. ﺗﻮﻟﻴﺪ ﺍﻃﻼﻋﺎﺕ ﺑﺮﺍﻱ ﻛﺎﺭﻛﻨﺎﻥ ﺩﺍﺧﻠﻲ ﻭ ﻧﻴﺰ ﻧﺸﺮ ﺍﻃﻼﻋﺎﺕ ﺑﺮﺍﻱ ﻣﺨﺎﻃﺒﺎﻥ ﺑﺮﻭﻥﺳﺎﺯﻣﺎﻧﻲ ﺍﺯ ﺟﻤﻠﺔ ﻭﻇﺎﻳﻒ ﺗﻌﺮﻳﻒ ﺷﺪﺓ ﺭﻭﺍﺑﻂ ﻋﻤﻮﻣﻲ ﺍﺳﺖ. ﺍﺯ ﺍﻳﻦ ﺭﻭ ﺭﻭﺍﺑﻂ ﻋﻤﻮﻣﻲ ﻣﻲﻛﻮﺷــﺪ ﻛﻪ ﺑﺎ ﺍﺟﺮﺍﻯ ﺑﺮﻧﺎﻣﻪﻫﺎﻱ ﻛﺎﺭﺁﻣﺪ، ﻭﻇﺎﻳﻒ ﺗﻌﺮﻳﻒ ﺷــﺪﻩ ﻭ ﻗﺎﻧﻮﻧﻲ ﺧﻮﺩ ﺭﺍ ﺑﺎ ﻧﮕﺮﺷﻲ ﺳﺎﺧﺘﺎﺭﻣﻨﺪ ﺍﻧﺠﺎﻡﺩﻫﺪ. ﺗﺒﻌﺎً ﻓﻌﺎﻟﻴﺘﻬﺎﻱ ﺭﻭﺍﺑﻂ ﻋﻤﻮﻣﻲ، ﺑﺴﻴﺎﺭ ﻣﺘﻨﻮﻉ ﻭ ﻣﺘﻌﺪﺩ ﺍﺳﺖ ﻛﻪ ﺩﺭ ﺯﻳﺮ ﺑﻪ ﺑﺮﮔﺰﻳﺪﻩﺍﻱ ﺍﺯ ﺁﻧﻬﺎ ﺍﺷﺎﺭﻩ ﻣﻲﺷﻮﺩ.

بررسی کنید

میز خدمت جهادری با یاد سردار دلها شهید حاج قاسم سلیمانی

اقتدا به سردار دلها با برپایی میز خدمت در بخش راوند کاشان

به مناسبت گرامیداشت سالگرد شهادت سردار دلها، میزخدمت جهادی سردار شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی ...

محفل انس با قرآن در بهزیستی خانه های کودک و نوجوان به مناسبت شهادت سردار سلیمانی

محفل انس با قرآن کریم بزرگداشت سردار شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی

محفل نورانی انس با قرآن، با هدف ترویج فرهنگ قرآنی و تبیین نقش قرآن در ...

یک نظر

  1. سلام
    شهادت امام موسي كاظم تسليت باد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Page optimized by WP Minify WordPress Plugin

coffee canister