صفحه اصلی | آرشیو اخبار | رقم یارانه نقدی بیشتر از یارانه پرداختی غیرمستقیم

رقم یارانه نقدی بیشتر از یارانه پرداختی غیرمستقیم

وزير رفاه و تامين اجتماعي افق و چشم انداز طرح هدفمندي يارانه ها را روشن و موفقيت آميز توصيف و تصريح كرد:مي توانم اين نويد را به مردم بدهم كه مطمئناً با اجراي دقيق و درست اين طرح، معيشت بهتري خواهند داشت و رقم يارانه نقدي واريزي بيشتر از يارانه غيرمستقيمي خواهد بود كه هم اكنون از آن بهره مند هستند.

به گزارش اداره كل روابط عمومي وزارت رفاه و تامين اجتماعي ، مهندس صادق محصولي كه در برنامه ” صبح با خبر ” شبكه خبر سيما سخن مي گفت با يادآوري اقدامات بزرگ و اقتصادي دولت هاي نهم و دهم در 5 سال گذشته افزود: : مردم و دولت در اين مدت شعار “ما مي توانيم” را در عمل اثبات كرده اند و از اين پس نيز در اين مسير ثابت قدم خواهند ماند.

وي ابراز اميدواري كرد كه با همت و پشتيباني مردم و تلاش صادقانه خدمتگزاران نظام، با اجراي طرح هدفمند كردن يارانه ها شاهد شكوفايي و رشد چشمگير اقتصادي و اجتماعي باشيم.

صادق محصولي با ابراز تاسف از برخي اظهار نظرهاي غير كارشناسي در ابعاد و اهداف طرح هدفمندي يارانه ها تاكيد كرد: متاسفانه برخي ها متوجه ابعاد كار نيستند و از اجراي آن ترس دارند و به عنوان كارشناس هم در اين باره اظهار نظر و مشكلات را بزرگنمايي مي كنند.

وزير رفاه و تامين اجتماعي با برحذر داشتن اين افراد از بيان اظهارنظرهاي غيركارشناسي و ملتهب كننده تصريح كرد:چنين افرادي از اين موضوع غافلند كه هر كار و اقدام بزرگي، توام با سختي است و اگر قرار باشد مردم و دولت وارد كارهاي بزرگ نشوند هيچ كار بزرگي در كشور اتفاق نخواهد افتاد.

*دولت عزم جدي در اجراي هدفمندي يارانه ها دارد

وزير رفاه و تامين اجتماعي اقدامات وزارتخانه متبوعش در خصوص اجرايي كردن هدفمند سازي يارانه ها را مورد اشاره قرار داد و گفت: وزارت رفاه و تامين اجتماعي پس از تصويب اين قانون در مجلس و براي اجرايي كردن هر چه بهتر آن در جلسات كارگروه طرح تحول اقتصادي در دولت كه با حضور شخص رياست محترم جمهور برگزار مي شد به طور جدي وارد شد و با توجه به بخش مهم مسئوليتهايي كه در اين زمينه دارد اقداماتي همچون تهيه بسته هاي سياستي ، تنظيم ، تصويب و ابلاغ آيين نامه هاي اجرايي مربوط به مواد 6،7،8و 10 قانون ، هماهنگي هاي لازم با بانك مركزي جهت اخذ شماره حساب سرپرستان خانوار و نهايتا شروع به كار اخذ شماره حساب ها به صورت پايلوت در 3 استان از خرداد ماه را انجام داد.

محصولي درباره آخرين گزارش ها از فرايند اخذ شماره حساب سرپرستان خانوار در كشور نيز گفت : حدود 85 درصد از سرپرستان خانوار در سراسر كشور كه قبلا فرم اطلاعات اقتصادي را پركرده بودند در ايم مدت حساب خودشان براي دريافت نقدي يارانه ها را ثبت كرده اند و براي آن دسته از افرادي كه به هر دليلي موفق به اين كار نشدند و نيز آنهايي كه ازدواج كرده و تشكيل خانواده داده اند از 15 شهريور تا 25 شهريور فرصت ديگر مي دهيم تا با مراجعه به سايت refahi.ir نسبت به ثبت شماره حساب خود اقدام كنند.

وزير رفاه و تامين اجتماعي درباره زمان اجراي قانون هدفمندي يارانه ها نيز بيان داشت زمان اجراي اين قانون نيمه دوم سال اعلام شده است اما بر اساس سياست دولت در كنترل بازار در شرايط موجود از اعلام زمان دقيق آن صرفنظر مي كنيم.

محصولي در پاسخ به سئوال مجري برنامه كه ميزان پرداختي يارانه نقدي را براي هموطنان جويا شد بيان داشت: در برنامه مقدماتي اجراي اين طرح، اقشار جمعيتي را به دو گروه تقسيم بندي كرديم ،‌يك گروه كه عموم مردم را شامل مي شود از رقم تخصيصي بهره مند خواهند شد اما گروه دوم شامل افراد نيازمند تر جامعه (مدد جويان تحت پوشش نهاد هاي حمايتي و برخي مناطق محروم كه شناسايي شده است) خواهد بود كه مازاد رقم گروه اول به آنها پرداخت مي شود.

وي يادآور شد : با توجه به اين كه طبق قانون مي بايست 50 درصد منابع حاصل از اجراي اين طرح براي تامين اجتماعي اختصاص يابد سعي مي كنيم براي گروه دوم جامعه هدف به تدريج منابع ناشي از هدفمندي يارانه ها را در راستاي تامين اجتماعي در نظر بگيريم.

محصولي دربيان اهداف نظام جامع رفاه و تامين اجتماعي با اشاره گذرا به تاريخچه تنظيم و تصويب اين قانون گفت : اگر چه قبل از انقلاب اسلامي، وزارت رفاه و تامين اجتماعي به شكل مقطعي شكل گرفت اما به خاطر اين كه در آن زمان اعتقادي چندان به اجرايي كردن اهداف مندرج در تامين اجتماعي نبود اين وزارتخانه منحل گرديد اما بحمدا…مجلس شوراي اسلامي به دنبال كاركارشناسي درسال 1383 با تصويب نظام جامع رفاه و تامين اجتماعي كه در نوع خود قانوني پيشرفته ومترقي است وزارت رفاه و تامين اجتماعي را موظف كرد كه ابعاد مختلف اين نظام (هدفمندي يارانه ها ، بيمه هاي اجتماعي ودرماني ، اقدامات حمايتي وامدادي ) را در چارچوب مشخص سياستگزاري كند .

وزيررفاه و تامين اجتماعي يكي از شاخص هاي مهم نظام جامع رفاه و تامين اجتماعي را هدفمند كردن يارانه ها دانست و گفت : خوشبختانه با همت بلند دولت محترم، لايحه هدفمندكردن يارانه ها تقديم مجلس محترم شد كه با پشتيباني نمايندگان عزيز طرح به تصويب رسيد واكنون در اين مرحله از كاردولت وبخصوص وزارت رفاه و تامين اجتماعي عزم جدي براي اجرايي كردن هرچه بهتر ابعاد اين طرح مهم اقتصادي دارند .

محصولي دربيان اهميت مقوله هدفمند كردن يارانه ها در ارتقاي نظام اقتصادي،اجتماعي و سياسي تصريح كرد : با توجه به متاثر بودن همه بخش هاي اجتماعي ، اقتصادي و سياسي از همديگر، مي توان گفت كه طرح هدفمند كردن يارانه ها فراتراز رفاه و تامين اجتماعي مي تواند قلمداد شود چرا كه با اجراي آن، كل اقتصاد و به تبع آن ابعاد اجتماعي كشور متحول خواهد شد .

*ضريب نفوذ 90 درصدي تحت پوشش بيمه هاي اجتماعي تا پايان برنامه پنجم

وزير رفاه و تامين اجتماعي درباره شاخصه ديگر نظام جامع رفاه و تامين اجتماعي (بيمه هاي اجتماعي و درماني ) نيز گفت : خوشبختانه دولت هاي نهم و دهم در اين بعد نيز موفقيت هاي چشمگيري داشته است به طوري كه در طول 5 سال گذشته ضريب نفوذ افراد تحت پوشش بيمه اجتماعي از 50 درصد به 70 درصد رسيده كه در نوع خود بي سايقه است .

محصولي با اشاره به اينكه ضريب نفوذ 50 درصدي تحت پوشش بيمه هاي اجتماعي در مدت 50 سال سابقه بيمه اجتماعي صورت پذيرفته است ، گفت: دليل ارتقاي اين رقم 20 درصدي در 5 سال گذشته به خاطر حمايت هاي دولت محترم از اقشار مختلف جامعه همچون قالي بافان ،خادمين مساجد ،كارگران ساختماني ، رانندگان و … بوده است .

وي پيش بيني كرد كه با شتاب كنوني در زمينه حمايت هاي دولت از بيمه هاي اجتماعي ، ضريب نفوذ تحت پوشش اين نوع از بيمه ها تا پايان برنامه پنجم توسعه به رقم 90 درصد برسد.

• زنان سرپرست خانوارروستايي تحت پوشش بيمه‌هاي اجتماعي روستاييان و عشاير هستند

وزير رفاه و تامين اجتماعي درخصوص بيمه هاي درماني نيز بيان داشت : در حال حاضر اقشار جامعه كه فاقد بيمه درماني باشند مي توانند با استفاده از بيمه ايرانيان از خدمات بيمه درماني بهره مند شوند .

به گفته وي در اين نوع از بيمه ها كه 50 درصد آن را دولت به صورت يارانه پرداخت مي كند هر كدام از هموطنان با پرداخت 50 درصد ديگرحق بيمه،از پوشش بيمه درماني بهره مند مي شوند و چنانچه توانايي پرداخت اين رقم را نيز نداشته باشند مي توانند با مراجعه به كميته امداد امام خميني (ره) و بهزيستي در سراسر كشور، از اين خدمات دولت حتي به طور كاملا رايگان بهره مند گردند .

وزير رفاه در همين زمينه و در مورد بيمه زنان سرپرست خانوار نيز تصريح كرد: زنان سرپرست خانواري كه ساكن روستاها هستند، مي‌توانند از بيمه‌هاي اجتماعي ويژه روستاييان و عشاير بهره مند شوند.

وي ادامه داد: مسووليت بيمه آن دسته از زنان سرپرست خانواري كه زير پوشش نهادهاي حمايتي هستند نيز بر عهده اين نهادهاست.

به گفته محصولي، در صورتي كه زن سرپرست خانواري جزو يكي از اين دو گروه نباشد، مي‌تواند با مراجعه به يكي از شعب تامين اجتماعي در سراسر كشور از سهميه 14، 18 و يا 27 درصدي پرداخت حق بيمه براي پوشش بيمه اختياري برخوردار شود، ضمن اينكه اگر از بيمه درماني نيز بر خوردار نيستند مي‌توانند به صورت خويش‌فرما نسبت به پوشش بيمه درماني در قالب بيمه ايرانيان اقدام كنند.

*توانمند سازي مددجويان دستور كار وزارت رفاه و تامين اجتماعي

محصولي در تشريح سياست هاي وزارت رفاه و تامين اجتماعي در بعد حمايتي نيز گفت : سعي ما بر اين است كه در اين بخش به سمت توانمند سازي مددجويان تحت پوشش حركت كنيم به طوري كه مددجويان خوداتكا باشند و البته در اين زمينه نيز اقدامات خوبي تا كنون انجام شده است .

وزير رفاه و تامين اجتماعي در جمع بندي اقدامات وزارتخانه متبوعش در ابعاد بيمه اجتماعي ، درماني ، اداري و حمايتي ، پيش بيني كرد كه با تداوم روند شتابان موجود، زودتر از موعد سال 1400 ،اهداف كامل نظام جامع رفاه وتامين اجتماعي پياده شود.

*ساخت 200 هزار واحد مسكوني براي مددجويان و زنان سرپرست خانوار

وزير رفاه و تامين اجتماعي درباره اقدامات اين وزارتخانه در خصوص مسكن معلولان و زنان سرپرست خانوار نيز اظهار داشت: طبق اين طرح 100 هزار واحد مسكوني براي معلولان مددجو و 100 هزار واحد مسكوني ديگر براي مددجويان ديگر با اولويت زنان سرپرست خانوار در مدت سه سال ساخته مي شود.

محصولي درباره زمين و ساير اقدامات اوليه اين طرح ادامه داد: زمين ، عوارض زيربنا و تاسيسات و آماده سازي براي ساخت مسكن ازطرف دولت به صورت رايگان براي معرفي شدگان تحت پوشش نهادهاي حمايتي درنظر گرفته شده است. مشمولين طرح از تسهيلات 20 ميليون توماني قرض الحسنه با كارمزد 4درصد و بازپرداخت 20 ساله بدون دادن تضمين بهره مند خواهند شد .

وزير رفاه و تامين اجتماعي افزود: در اخذ اين تسهيلات خود مسكن درحال احداث ضمانت وام خواهد بود و هيچ گونه سندي براي ضمانت وام از مددجو گرفته نمي شود .

وي گفت: اميدواريم كه تا پايان دولت دهم و با محاسبه ساخت سالانه 30 هزارواحد براي معلولان مددجو و 30 هزار واحد براي مددجويان با اولويت زنان سرپرست خانوار ديگر اين طرح با موفقيت كامل به انجام برسد .

بنا به اعلام وزير رفاه و تامين اجتماعي ثبت نام براي شركت در اين طرح از طريق سايت سازمان بهزيستي انجام شده است.

*در پذيرش مسئوليت ها، مهم تكليف است نه جايگاه

وزير رفاه و تامين اجتماعي در پاسخ به سوالي درباره تفاوت فضاي كار در وزارت رفاه و تامين اجتماعي با ديگر مسئوليت هاي خود گفت: براي خدمتگزاري، مهم نگرش و نوع نگاه به مسئوليت و تكليف است كه به افراد سپرده مي شود، نه پست و جايگاه ؛ و لذا براي فردي كه مسئوليت را براي انجام تكليف مي داند، عنوان و پست و جايگاه مهم نخواهد بود

محصولي تاكيد كرد : بايد با نيت و عمل خالصانه بهترين خدمات را به مردم و نظام اسلامي ارائه بدهيم و در اين صورت است كه مورد مقبول درگاه الهي قرار خواهد گرفت و اميدواريم اين طور باشد.

وزير رفاه و تامين اجتماعي در بيان اهميت تكليف و مسئوليت در نظام اسلامي به طور مختصر، گذشته و سوابق حضورش در صحنه هاي انقلاب اسلامي را مرور كرد و گفت : براي مثال بنده اوايل انقلاب بر اساس تكليف در سن 21 سالگي فرمانداري يكي از مراكز استانها را بر عهده گرفتم ، 22 سالگي معاون سياسي استاندار بودم در سن 23 سالگي بود كه فرماندهي سپاه 3 استان در شمالغرب را بر عهده داشتم و در همين مقطع از دفاع مقدس بود كه از طرف وزارت كشور به سپاه پاسداران انقلاب اسلامي مامور شدم و اقدام به راه اندازي سپاه منطقه كردم؛ جنگ كه تمام شد از سپاه پاسداران استعفا كردم و به بخش خصوصي رفتم و نهايتا به اصرار آقاي دكتر احمدي نژاد در دولت هاي نهم و دهم مجدداً وارد كار دولتي شدم.

در باره روابط عمومی بهزیستی شهرستان کاشان

ﺭﻭﺍﺑﻂ ﻋﻤﻮﻣﻲ ﺁﻳﻨﻪﺍﻱ ﺑﺮﺍﻱ ﺍﻧﻌﻜﺎﺱ ﺩﻗﻴﻖ ﺭﺧﺪﺍﺩﻫﺎﻱ ﺩﺭﻭﻥ ﻭ ﺑﺮﻭﻥ ﺳﺎﺯﻣﺎﻧﻲ ﺍﺳﺖ. ﺗﻮﻟﻴﺪ ﺍﻃﻼﻋﺎﺕ ﺑﺮﺍﻱ ﻛﺎﺭﻛﻨﺎﻥ ﺩﺍﺧﻠﻲ ﻭ ﻧﻴﺰ ﻧﺸﺮ ﺍﻃﻼﻋﺎﺕ ﺑﺮﺍﻱ ﻣﺨﺎﻃﺒﺎﻥ ﺑﺮﻭﻥﺳﺎﺯﻣﺎﻧﻲ ﺍﺯ ﺟﻤﻠﺔ ﻭﻇﺎﻳﻒ ﺗﻌﺮﻳﻒ ﺷﺪﺓ ﺭﻭﺍﺑﻂ ﻋﻤﻮﻣﻲ ﺍﺳﺖ. ﺍﺯ ﺍﻳﻦ ﺭﻭ ﺭﻭﺍﺑﻂ ﻋﻤﻮﻣﻲ ﻣﻲﻛﻮﺷــﺪ ﻛﻪ ﺑﺎ ﺍﺟﺮﺍﻯ ﺑﺮﻧﺎﻣﻪﻫﺎﻱ ﻛﺎﺭﺁﻣﺪ، ﻭﻇﺎﻳﻒ ﺗﻌﺮﻳﻒ ﺷــﺪﻩ ﻭ ﻗﺎﻧﻮﻧﻲ ﺧﻮﺩ ﺭﺍ ﺑﺎ ﻧﮕﺮﺷﻲ ﺳﺎﺧﺘﺎﺭﻣﻨﺪ ﺍﻧﺠﺎﻡﺩﻫﺪ. ﺗﺒﻌﺎً ﻓﻌﺎﻟﻴﺘﻬﺎﻱ ﺭﻭﺍﺑﻂ ﻋﻤﻮﻣﻲ، ﺑﺴﻴﺎﺭ ﻣﺘﻨﻮﻉ ﻭ ﻣﺘﻌﺪﺩ ﺍﺳﺖ ﻛﻪ ﺩﺭ ﺯﻳﺮ ﺑﻪ ﺑﺮﮔﺰﻳﺪﻩﺍﻱ ﺍﺯ ﺁﻧﻬﺎ ﺍﺷﺎﺭﻩ ﻣﻲﺷﻮﺩ.

بررسی کنید

آغاز به کار سامانه اشتغال

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از خبرگزاری صداوسیما، علی ربیعی در بخش خبری ۲۱ شبکه یک سیما ...

حقوق بازنشستگان کشوری بیشتر شد

پرداخت مابه‌التفاوت حقوق بازنشستگان از این ماه، درخواست از مجلس برای حفظ تعاونی‌های سهام عدالت، ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Page optimized by WP Minify WordPress Plugin

coffee canister