صفحه اصلی | آرشیو اخبار | اخبار توانبخشی | ما هم شهروند این شهریم ! …
علولان گروهی از افراد جامعه هستند که بر اثر نقص جسمی ، ذهنی يا حرکتی گرچه محدوديت هايی در کارايی عمومی و شئون اجتماعی و اقتصادی و حرفه ای دارند اما با استعدادهای خلاق فکری ، هنری ، علمی و .. خود نشان داده اند که توانايی هايشان کمتر از افراد سالم نيست و نمي‌توان به راحتي از شايستگي و استعداد اين افراد در اجتماع صرف‌نظر كرد و يا مشكلات آنها را ناديده گرفت . . يك فرد معلول ، افزون بر اين كه داراي برخي ناتواني‌هاي حركتي است ، به‌عنوان يك شهروند در جامعه از حقوق شهروندي برخوردار است كه بايد به‌صورت تمام و كمال رعايت شود.

ما هم شهروند این شهریم ! …

معلولان گروهی از افراد جامعه هستند که بر اثر نقص جسمی ، ذهنی يا حرکتی گرچه محدوديت هايی در کارايی عمومی و شئون اجتماعی و اقتصادی و حرفه ای دارند اما با استعدادهای خلاق فکری ، هنری ، علمی و .. خود نشان داده اند که توانايی هايشان کمتر از افراد سالم نيست و نمي‌توان به راحتي از شايستگي و استعداد اين افراد در اجتماع صرف‌نظر كرد و يا مشكلات آنها را ناديده گرفت . .
يك فرد معلول ، افزون بر اين كه داراي برخي ناتواني‌هاي حركتي است ، به‌عنوان يك شهروند در جامعه از حقوق شهروندي برخوردار است كه بايد به‌صورت تمام و كمال رعايت شود.
اما اگر پای درد دل معلولان نشسته باشيم عمده گلايه آنان از وضعيت موجود در فضاهای شهری از جمله ادارات ، پارک ها، بانک ها ،  اماکن عمومی و … است ..جملاتی مانند ” بايد در خانه بمانيم چون هيچ چيز در شهر استاندارد نيست”، ” دوست دارم سينما بروم، فرهنگسرا بروم ، ورزش کنم ولی هيچ کدام از اين مکان ها برای من مناسب سازی نشده است” و … از جمله جملاتی است که معلولان از آن به عنوان درد ياد می کنند .
مناسب سازي معابر و وسايل نقليه عمومي به يك معلول كمك مي كند كه به تنهايي و بدون كمك گرفتن از ديگران ، در جامعه حضور پيدا كند و بتواند مستقل زندگي کند ، در حالي كه نامناسب بودن معابر و وسايل نقليه شهري مانع حضور اين افراد در جامعه و باعث تبعيض به اين افراد مي شود. گرچه قوانينی در زمينه مناسب سازي شهرها و امکانات شهری وجود دارد اما هنوز معلولان براي حضور در شهر با مشكل مواجه هستند.
طبق ماده 2 قانون جامع حمايت از حقوق معلولان ، همه وزارتخانه ها، سازمان ها، موسسات و شركت هاي دولتي و نهادهاي عمومي و انقلابي موظفند در طراحي ، توليد و احداث ساختمان ها و اماكن عمومي و معابر و وسايل خدماتي به نحوي عمل كنند كه امكان دسترسي و بهره مندي از آنها براي معلولان همچون افراد عادي فراهم شود.
اما معلولان جسمي حركتي شهرستان كاشان در اين زمينه از حداقل هاي مناسب سازي معابر و امكانات بي بهره اند ، خيابان ها و معابر نامناسب ، نبود رمپ با شيب مناسب ، نبود آسانسورهاي جادار در اماكن عمومي مثل بيمارستان ، كتابخانه ، سينما و… پله هاي غيراستاندارد و بلند اتوبوس ها و نبود تابلوهای هشداردهنده عبور معلولان ، بخشي از مشكلاتي است كه يك معلول کاشانی براي حضور در شهر با آنها مواجه است .
خانم اعظم صابر رئيس انجمن معلولان جسمي حركتي كاشان و نايب رئيس هيات جانبازان و معلولين كاشان مي گويد : بيش از دو سال است تمام تلاش خود را براي مناسب سازي تردد معلولان در شهرستان كاشان بكار بسته ام و تنها كاري كه توانسته ام انجام دهم مناسب سازي بانك ملت مركزي كاشان بوده است .
بر اساس تبصره 2 قانون جامع حمايت از حقوق معلولان ، شهرداري ها موظفند از صدور پروانه براي آن تعداد از ساختمان ها و اماكن عمومي و معابري كه استانداردهاي تخصصي مربوط به معلولان را رعايت نمی کنند ، خودداري كند. اين در حالي است كه در بيشتر  ساختمان هايي كه ساخته مي شوند ، ضوابط مربوط به امكان استفاده معلولان رعايت نمي شود.
خانم اعظم صاير بهترين دارو براي تسكين آلام معلولان جسمي حركتي كاشان را توجه به ورزش و تربيت بدني آنان مي داند و با گلايه از متوليان به سبب اختصاص ندادن يك سانس سالن ورزشي به معلولان مي گويد : معلولان جسمي حركتي كاشان براي فعاليت هاي ورزشي افزون بر نداشتن سالن ورزشي ، براي رفتن به سالن ورزشي نيز حتي از داشتن يك دستگاه وسيله مناسب سازي شده كوچك ون هم محروم هستند .
شبکه حمل و نقل عمومی و محيط شهری معمولا بايد به گونه ای طراحی شود که برای تردد معلولان همراه با ويلچر و واکر مشکلی وجود نداشته باشد و اين حداقل خواسته آنان است  .
خانم صابر با اشاره به اينكه شهرستان كاشان حتي از يك اتوبوس مناسب سازي شده هم محروم اند مي افزايد : هم اکنون عمده مشكل معلولان جسمي حركتي كاشان نداشتن بودجه ، وسيله مناسب سازي شده اياب و ذهاب و مكاني براي دفتر انجمن و سالن ورزشي است  .
يكي از معلولان جسمي حركتي كاشان نيز كه خواست نامش درج نشود هزينه سفرهاي ورزشي و نداشتن سالن ورزشي مستقل را از مهمترين مشكلات معلولان بيان كرد و گفت : براي در اختيار گذاشتن يك سانس سالن ورزشي ، آقايان ما را به يكديگر ارجاع مي دهند.
اين معلول كاشاني گفت :‌ اداره بهزيستي نه تنها كاري نمي كند بلكه اگر افتخاري هم كسب کنيم به نام خودشان تمام مي كنند .
وي افزود :  مشكل بچه های معلول فقط وسيله نقليه مناسب سازي شده براي رفتن به سالن ورزشي و هزينه ورزشي است و از مسولان هيچ انتظارديگری نداريم جز اين كه كارشان را خالصانه و بدون منت انجام دهند.
خانم عسکري نايب رئيس انجمن معلولان جسمی حرکتی كاشان نيز پيگيري مشكلات معلولان و مسائل رفاهي تفريحي و مناسب سازي هاي سطح شهر و تهيه امكانات رفاهي را عمده مشكلات اين انجمن می داند .
غلامي يكي ديگر از معلولان جسمي حركتي كاشان نيز با اشاره به اينكه انجمن معلولان جسمي حركتي كاشان نوپا است و هنوز مسئولان شهر آن را نشناخته اند گفت : هيچ يك از ارگان هاي شهر با اين انجمن همكاري نمي كنند .
وي همچنين بااشاره به مكان اجاره اي انجمن درمدرسه آيت الله يثربي و مشكلاتي كه اين مكان براي اياب و ذهاب دارد خواستار اختصاص مكاني مناسب براي دفتر انجمن شد .
غلامي ابراز اميدواري كرد : مسئولان شهرستان کاشان در نشستي با معلولان مشكلات انجمن را برطرف كنند .
حدود يكصد و بيست نفر از معلولان جسمي حركتي انجمن باور تهران نيز كه براي ديدن مراسم سنتي گلابگيري با چندين دستگاه ون مناسب سازي شده و يكدستگاه اتوبوس به شهرستان کاشان آمده بودند در گفتگو با ما از مناسب سازی نشدن معابر و وسايل نقليه عمومی در اين شهرستان گلايه داشتند .
موثق نماينده انجمن باورتهران و مسئول حوزه اجتماعي انجمن از مناسب سازي نبودن مكانهاي تاريخی کاشان برای معلولان متعجب بود و گفت : ميراث فرهنگي كاشان در اين زمينه براي شهر توريستي كاشان بايست تاکنون سرمايه گذاري مي كرد .
وي افزود : كمترين امكانات مناسب سازي شده حتي سرويسهاي بهداشتي مناسب سازي شده در اين شهر وجود نداشت .
موثق گفت : ما بايد به نقطه اي برسيم كه معلولان جامعه همچون افراد سالم بتوانند از همه امكانات و مزايای  يك شهر استفاده كنند و نيازي به كمك ديگران نداشته باشند.
به گفته وي هرلحظه ممكن است فرد سالمي بر اثر حادثه اي معلول شود و معلوليت براي همه افراد جامعه يك شانس 50 درصدي است .
وي افزود : ما فرهنگ سازي در مورد معلولان را از انجمن خود شروع كرديم و اعتقاد داريم به افراد معلول نبايد به ديده ترحم نگاه كرد و تاكنون هيچ شماره حساب برای دريافت كمك هاي مردمي اعلام نکرده ايم و اگر کسی می خواهد به معلولان جامعه کمک کنند بايد برای زدودن فرهنگ غلطي كه الان در جامعه نسبت به معلولان رايج است کار کند .
موثق گفت  : ما در فرهنگ سازي به افراد جامعه نشان مي دهيم كه معلولان هم مثل ديگران حق استفاده از همه مزاياي جامعه خود را دارند و شهروند درجه يك محسوب مي شوند و حق استفاده از تمام موهبت ها و امكانات شهري را دارند .
به گفته وي انجمن باور تهران 4 هزار نفر عضو آزاد خود را از طريق اينترنت ، وب سايت در سراسر كشور و خارج از كشور جذب کرده است و 500  نفر هم عضو مستقيم دارد  .
ترانه ميلادي مدير واحد فرهنگي هنري انجمن باور تهران نيز  با اشاره به اينكه انجمن باور تهران در 3 حوزه توانمند سازي ، فرهنگ سازي و پيگيري حقوق شهروندي فعاليت مي كند گفت :  توليد محصولات فرهنگي اعم از كتابهاي حوزه كودكان و نوجوانان ، كاتولوگها و  بروشورها يي كه مي تواند مجموعه ای از مفاهيم را به معلولان آموزش دهد از جمله اقدامات واحد فرهنگي انجمن است  .
وي افزود :‌ معلولان جسمي حركتي در كنار كار فرهنگي  آموزش ها و تجربياتي را كسب مي كنند كه اين آموزشها و تجربيات را در هيچ جايي مثل سفر نمي توان كسب كرد.
به گفته وي معلولان جسمي حركتي تهران تورهاي كويرنوردي و صعود به ارتفاعات توچال و حضور در جشنواره هاي برفي را نيز تجربه كرده اند كه همه اين اقدامات براي خود باوري معلولان است تا آنها متوجه توانمندي هاي ديگر خود شوند و قبول كنند كه هيچ بهانه اي براي نتوانستن وجود ندارد .
خانم ميلادي سفر به كاشان را نيز يكي از برنامه هاي  فرهنگي انجمن عنوان كرد و گفت :‌ معلولان در اين برنامه برای حضور در اجتماع و  به قصد آشنايي با انجمن معلولان كاشان و آشنايي با چگونگي گلابگيري به اين شهر سفر کردند .
ميلادي در ادامه با بيان اينكه انجمن باور تهران بزرگترين گروه اينترنتي كشور را درحوزه معلولان دارد گفت : اين گروه اينترنتي سعي دارد اعضای گروه را با آگاهی های روز دنيا آشنا كند و در ارتباطات خود مشكل رفت و آمد را از طريق دسترسي به اينترنت برطرف سازد .
وي افزود : اطلاع رساني براي سفر به كاشان نيز از طريق ارسال ايميل  انجام شد و بر اين اساس  120 نفر در اين اردو شركت کردند .
ترانه ميلادي با اشاره به اينكه انجمن باور تهران يكي از انجمن هاي مدرن كشور در زمينه اينترنت و فناوری اطلاعات است ياد آورشد : انجمن براي اعضاي خود كلاس هاي آموزش اينترنت دارد .
وي در عين حال از نبود امكانات لازم براي معلولان جسمي حركتي شهرستان كاشان ابراز تاسف كرد و اظهار داشت :‌ از اينكه معلولان مستعد كاشاني با حداقل امكانات فعاليت مي كنند و از نداشتن دفتري براي انجمن رنج مي برند و مجبورند در يك مدرسه با امكانات محدود فعاليت كنند بيانگر نگرش نادرست مسئولان اين شهرستان است و اين كه نگاه درستي به توانمندي هاي معلول  ندارند .
مدير واحد فرهنگي هنري انجمن باور تهران يادآور شد : شهرستان كاشان نيز مانند خيلي از شهرهاي ديگر مشكلات فراواني را پيش روي معلولان خود دربحث مناسب سازي دارد ولي بايد گفت شهرهايي كه جاذبه هاي فرهنگي و تاريخي و گردشگري دارند و بعنوان شهر توريستي مورد توجه اند به لحاظ امكانات بهداشتي و رفاهي بايد از كيفيت بيشتری نسبت به ديگر شهرستانهاي كشور برخوردار باشند و كاشان يكي از شهرهايي است كه بعنوان قطب توريستي كشور مطرح است و معلولانی که به اين شهر سفر می کنند و معلولانی که ساکن اين شهر هستتند کم نيستند ولي گويا مسئولان متاسفانه به اين موضوع مهم بي توجه اند .

در باره روابط عمومی بهزیستی شهرستان کاشان

ﺭﻭﺍﺑﻂ ﻋﻤﻮﻣﻲ ﺁﻳﻨﻪﺍﻱ ﺑﺮﺍﻱ ﺍﻧﻌﻜﺎﺱ ﺩﻗﻴﻖ ﺭﺧﺪﺍﺩﻫﺎﻱ ﺩﺭﻭﻥ ﻭ ﺑﺮﻭﻥ ﺳﺎﺯﻣﺎﻧﻲ ﺍﺳﺖ. ﺗﻮﻟﻴﺪ ﺍﻃﻼﻋﺎﺕ ﺑﺮﺍﻱ ﻛﺎﺭﻛﻨﺎﻥ ﺩﺍﺧﻠﻲ ﻭ ﻧﻴﺰ ﻧﺸﺮ ﺍﻃﻼﻋﺎﺕ ﺑﺮﺍﻱ ﻣﺨﺎﻃﺒﺎﻥ ﺑﺮﻭﻥﺳﺎﺯﻣﺎﻧﻲ ﺍﺯ ﺟﻤﻠﺔ ﻭﻇﺎﻳﻒ ﺗﻌﺮﻳﻒ ﺷﺪﺓ ﺭﻭﺍﺑﻂ ﻋﻤﻮﻣﻲ ﺍﺳﺖ. ﺍﺯ ﺍﻳﻦ ﺭﻭ ﺭﻭﺍﺑﻂ ﻋﻤﻮﻣﻲ ﻣﻲﻛﻮﺷــﺪ ﻛﻪ ﺑﺎ ﺍﺟﺮﺍﻯ ﺑﺮﻧﺎﻣﻪﻫﺎﻱ ﻛﺎﺭﺁﻣﺪ، ﻭﻇﺎﻳﻒ ﺗﻌﺮﻳﻒ ﺷــﺪﻩ ﻭ ﻗﺎﻧﻮﻧﻲ ﺧﻮﺩ ﺭﺍ ﺑﺎ ﻧﮕﺮﺷﻲ ﺳﺎﺧﺘﺎﺭﻣﻨﺪ ﺍﻧﺠﺎﻡﺩﻫﺪ. ﺗﺒﻌﺎً ﻓﻌﺎﻟﻴﺘﻬﺎﻱ ﺭﻭﺍﺑﻂ ﻋﻤﻮﻣﻲ، ﺑﺴﻴﺎﺭ ﻣﺘﻨﻮﻉ ﻭ ﻣﺘﻌﺪﺩ ﺍﺳﺖ ﻛﻪ ﺩﺭ ﺯﻳﺮ ﺑﻪ ﺑﺮﮔﺰﻳﺪﻩﺍﻱ ﺍﺯ ﺁﻧﻬﺎ ﺍﺷﺎﺭﻩ ﻣﻲﺷﻮﺩ.

بررسی کنید

مناسب سازی منزل ویژه معلولین، عکس خودرو مناسب سازی شده

مناسب‌سازی منزل و خودرو برای۵۸ نفر از از افراد دارای معلولیت در شهرستان کاشان

معاون مدیرکل و رئیس اداره بهزیستی شهرستان کاشان، تأکید کرد: تا پایان سال ۹۸ مناسب‌سازی ...

تولید ماسک توسط مددجویان بهزیستی

روزانه۴ هزار ماسک توسط مددجوی کاشانی تولید می‌شود.

رئیس اداره بهزیستی شهرستان کاشان از تولید روزانه ۴ هزار ماسک توسط مددجوی تحت پوشش ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Page optimized by WP Minify WordPress Plugin

coffee canister