صفحه اصلی | انتشارات | مقالات کارمندان | صندلی محل کارتان قاتل شماست !

صندلی محل کارتان قاتل شماست !

اگر شما در حالت نشسته مشغول خواندن این مطلب هستید ، لحظه ای درنگ کرده و به این فکر کنید که بدن شما چگونه فشاری را تحمل می کند . ما هر روز به طور متوسط 8.9 ساعت را در حالت نشسته به سر می‌بریم.

آیا نشستن زیاد باعث بروز درد در ناحیه کمرتان نشده است؟ آیا احساس بی‌حسی در پشت کمر و پاهای خود نمی‌کنید؟آیا احساس کسالت و بی‌حالی نمی‌کنید؟

همه این علائم کاملا طبیعی و در عین حال مضر هستند.دلیل اصلی همه آن‌ها نشستن‌های طولانی است.تحقیقات زیادی در حوزه‌های مختلف مانند زیست‌شناسی مولکولی ، بیومکانیک ، فیزیولوژی ، همه گیر شناسی و مانند آن در حال رسیدن به یک نتیجه واحد و در عین حال شگفت آور هستند.

نشستن برای سلامت عمومی جامعه خطرناک است و ورزش کردن در خنثی کردن آن هیج تاثیری ندارد.

مارک همیلتون میکروبیولوژیست دانشگاه میسوری در این باره گفت : مکانیسمی که بدن ما در حال نشستن در پیش می‌گیرد بسیار با زمانی که در حال قدم زدن و ورزش کردن هستیم متفاوت است.ما نباید تصور کنیم که اگر زیاد می‌نشینیم بدین معناست که کم‌ ورزش می‌کنیم.این دو وضعیت تفاوت بسیار زیادی برای بدن ما دارند.

جیمز لیواین متخصص چاقی ، در سال 2005 مقاله ای در مجله ساینس به چاپ رساند که بیان می‌کرد چرا علارغم آن‌که بعضی از افراد دارای رژیم غذایی مشابه با دیگران هستند ، اما چاق‌تر از بقیه هستند.

او در این باره گفت : ما متوجه شدیم افراد چاق معمولا تمایل زیادی به نشستن روی صندلی دارند و حتی زمانی که وزن خود را کم می‌کنند این حالت در آن‌ها باقی می‌ماند.چیزی که برای من جالب است این است که انسان‌ها 1.5 میلیون سال با قدم زدن و حرکت کردن تکامل پیدا کردند و تا 150 سال پیش ، کشاورزی فعالیت اصلی اکثر مردم بود.اما در مدت زمان بسیار کوتاه زندگی همه ما به حالت سکون درآمد و همه محکوم به نشستن روی صندلی شدیم.

همیلتون بر خلاف بسیاری از محققان در اتاق خودش دارای صندلی نیست.او می‌گوید : اگر شما در حالت ایستاده یا راه رفتن باشید ، عضلات خاصی را به کار می‌گیرید که برای پشتیبانی کیفی شما طراحی شده اند و هیچ گاه خسته نمی‌شوند.این عضلات منحصر به فرد هستند چرا که سیستم عصبی آن‌ها را برای فعالیت‌های با شدت کم به کار می‌گیرد و هم‌چنین آن‌ها دارای آنزیم‌های خاص مفیدی هستند.

یک آنزیم به نام lipoprotein lipase چربی و کلسترول را از خون گرفته و چربی را به انرژی تبدیل کرده و کلسترول را نیز از LDL که نوع مضری است به HDL که نوع سالمی است تغییر می‌دهد.چند ساعت بعد از نشستن ، کلسترول‌های سالم به 20 درصد کاهش پیدا می‌کنند.

زمانی که شما در حالت نشسته به سر می‌برید ، این عضلات در حال استراحت به سر می‌برند و فعالیت این آنزیم‌ها بین 90 تا 95 درصد کاهش پیدا می‌کند.

اطلاعات پزشکی یافته‌های این محقق را تائید می‌کند.افراد سالمند که معمولا تحرک زیادی دارند ، تقریبا نصف همتایان ساکن و نشسته خود مرگ و میر دارند.از سوی دیگر افرادی که دائما تلوزیون تماشا می‌کنند یا در پشت صندلی‌های خود در حال وب گردی هستند بدون توجه به این که دارای وزن نرمال هستند یا خیر ، بیش‌تر دچار چاقی ، تریگلیسیرد بالا، کلسترول مفید HDL کم‌تر ، فشار خون بالا می‌شوند.

گالن کرانز استاد دانشگاه کالیفرنیا در این باره گفت : ستون فقرات ما برای نشستن به مدت‌های طولانی طراحی نشده است.ستون فقرات ما به شکل S است که بسیار برای بدن مفید است.شما فرض کنید وزن سنگینی را روی یک شکل S یا C مانند قرار دهید ، کدام شکل زودتر فرو می‌ریزد؟

مسلم است که شکل C فشار بیش‌تری را تحمل می‌کند.زمانی که شما مدت زمان طولانی در حالت نشسته هستید ، شکل طبیعی ستون فقرات از حالت S به حالت C تغییر پیدا می‌کند که این حالت فشار زیادی را به عضلات پشتی و شکمی شما وارد می‌کند.

اما در عوض در حالت ایستاده شما وزن خود را روی زانو‌ها ، قوزک پا ، ران‌ها تقسیم می‌کنید. عکس‌برداری‌های MRI نشان می‌دهد حتی بهترین حالت نشستن فشار فوق‌العاده ای روی کمر شما وارد می‌کند.

بنابراین بهتر است برای اصلاح این الگوی خطرناک در زندگی خود تلاش بیش تری کنید و سعی کنید تعداد ساعات نشستن خود را محدود تر کنید.شاید کاهش زمان تماشای تلوزیون یا نشستن در پشت کامپیوتر شروع خوبی باشد.

در باره روابط عمومی بهزیستی شهرستان کاشان

ﺭﻭﺍﺑﻂ ﻋﻤﻮﻣﻲ ﺁﻳﻨﻪﺍﻱ ﺑﺮﺍﻱ ﺍﻧﻌﻜﺎﺱ ﺩﻗﻴﻖ ﺭﺧﺪﺍﺩﻫﺎﻱ ﺩﺭﻭﻥ ﻭ ﺑﺮﻭﻥ ﺳﺎﺯﻣﺎﻧﻲ ﺍﺳﺖ. ﺗﻮﻟﻴﺪ ﺍﻃﻼﻋﺎﺕ ﺑﺮﺍﻱ ﻛﺎﺭﻛﻨﺎﻥ ﺩﺍﺧﻠﻲ ﻭ ﻧﻴﺰ ﻧﺸﺮ ﺍﻃﻼﻋﺎﺕ ﺑﺮﺍﻱ ﻣﺨﺎﻃﺒﺎﻥ ﺑﺮﻭﻥﺳﺎﺯﻣﺎﻧﻲ ﺍﺯ ﺟﻤﻠﺔ ﻭﻇﺎﻳﻒ ﺗﻌﺮﻳﻒ ﺷﺪﺓ ﺭﻭﺍﺑﻂ ﻋﻤﻮﻣﻲ ﺍﺳﺖ. ﺍﺯ ﺍﻳﻦ ﺭﻭ ﺭﻭﺍﺑﻂ ﻋﻤﻮﻣﻲ ﻣﻲﻛﻮﺷــﺪ ﻛﻪ ﺑﺎ ﺍﺟﺮﺍﻯ ﺑﺮﻧﺎﻣﻪﻫﺎﻱ ﻛﺎﺭﺁﻣﺪ، ﻭﻇﺎﻳﻒ ﺗﻌﺮﻳﻒ ﺷــﺪﻩ ﻭ ﻗﺎﻧﻮﻧﻲ ﺧﻮﺩ ﺭﺍ ﺑﺎ ﻧﮕﺮﺷﻲ ﺳﺎﺧﺘﺎﺭﻣﻨﺪ ﺍﻧﺠﺎﻡﺩﻫﺪ. ﺗﺒﻌﺎً ﻓﻌﺎﻟﻴﺘﻬﺎﻱ ﺭﻭﺍﺑﻂ ﻋﻤﻮﻣﻲ، ﺑﺴﻴﺎﺭ ﻣﺘﻨﻮﻉ ﻭ ﻣﺘﻌﺪﺩ ﺍﺳﺖ ﻛﻪ ﺩﺭ ﺯﻳﺮ ﺑﻪ ﺑﺮﮔﺰﻳﺪﻩﺍﻱ ﺍﺯ ﺁﻧﻬﺎ ﺍﺷﺎﺭﻩ ﻣﻲﺷﻮﺩ.

بررسی کنید

رفتارهای غیرارادی که دست خودمان نیست

“رفتار غیرارادی” چیست؟ رفتارهایی که انسان ها در زندگی روزمره خود ناخودآگاه انجام می دهند. ...

بیـست نکتـه مهـم در تصمیـم گیـری بـرای ازدواج

تصمیم گیری برای ازدواج مرحله سختی است. برای عبور از این مرحله، باید چند نکته ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Page optimized by WP Minify WordPress Plugin

coffee canister