صفحه اصلی | انتشارات | مقالات کارمندان | صرفه‏جویی در اقتصاد خانواده

صرفه‏جویی در اقتصاد خانواده

هيچ انساني نيست که براي خريد تمام آنچه دوست دارد، پول کافي داشته باشد. حتي انسان‌هاي ثروتمند. تعجب نکنيد، خيلي از آن‌ها هم خواسته‌هايشان از ثروتشان بيشتر است.

با داشتن حقوق متوسط هم مي‌توانيد به خيلي از خواسته‌هايتان برسيد به شرط آنکه براي درآمدتان برنامه‌ريزي کرده و در مقابل برخي خواسته‌هايتان محکم بگوييد: نه.

جاهايي که پول‏هايتان را هدر مي‏دهد، شناسايي کنيد

خنزر و پنزرهايي که پول بالايشان مي‏دهيد و هرگز هم به چشم نمي‏آيند. غذاهاي که بيرون مي‏خوريد و هيچ ارزشي غذايي ندارد. کارت‏هاي هديه يا خريد که دست آخر فقط با آن پياز و سيب‏زميني يا زيور آلات مي‏خريم. به اين مواد متفرقه که پول بالايشان مي‏دهيم سوراخ‏هاي پولي مي‏گويند. اين متفرقات پول‏هاي شما را مي‏مکند و جيب‏ها را خالي مي‏کنند و آنقدر ضروري نيستند که شما جيب‏هايتان را پر از خالي کنيد. سعي کنيد آهسته آهسته اين سوراخ‏ها را بگيريد.

از تحريک اشتهاي خريدتان حذر کنيد

مسلما فروشگاه‏هايي هست که هوش از سر شما مي‏برد و شما را براي وسايل غيرضروري وسوسه مي‏کند اما شعار شما بايد اين باشد: «هرگز چيزي که نياز ندارم نمي‏خرم.» شايد به جايي برويد که لوازم تزييني زيبا و اسنک‏ها و موادغذايي اشتها برانگيز و مصنوعات زيبايي داشته باشد. اما شما بايد جلو خود را بگيريد، اگر نمي‏توانيد بهتر است دفعات و تعداد آن را کم کنيد. براي اين کار همراه خود يک فهرست از احتياجات به همراه ببريد و در فروشگاه فقط سراغ آنها برويد.

خريد‏هاي ويژه به روش مخصوص

اگر در جايي زندگي مي‏کنيد که امکان خريد از طريق اينترنت را داريد اين راه خوبي است که از فروش ويژه‏هاي اينترنت بعضي از لوازم خود را که مي‏دانيد بعدا به آن نياز داريد و قيمت آن هم اکنون مناسب‏تر است خريداري کنيد. با اين کار تقريبا 20درصد از پول‏تان را صرفه‏جويي مي‏کنيد.

گول زرق و برق غذاهاي بيرون را نخوريد

رستوران‏ها از خوردن يک وعده شام ساده با دسر بسيار سود مي‏برند. معمولا غذايي که شما بيرون ميل مي‏کنيد. 3 برابر برايتان حساب مي‏شود. اگر براي مثال عادت داريد 3 بار در هفته بيرون شام بخوريد اين عادت را به يک بار تقليل دهيد.

هزينه‏ها را مديريت کنيد

هر خرجي که در زندگي‌تان پيش مي‌آيد را نپذيريد اگر براي تعمير ماشين مبلغي را به شما پيشنهاد مي‌کنند بهتر است آن را به مراکز ديگر هم نشان دهيد.

تخفيف‏ بگيريد

اين روزها بيشتر شرکت‏ها تخفيف براي اجناس و کالاهايشان قائل مي‏شوند. بيشتر اين تخفيف‏ها براي اين است که مشتري را جلب کند. يا بعضي از مواقع حراج هاي فصلي انجام مي‌شود که از آن استفاده کنيد.

هميشه در جستجوي علت باشيد

گرفتن بعضي از سوراخ‏هاي پولي کار راحتي است البته به شرطي که دقت در مخارج و جزئيات را فراموش نکنيد. براي مثال استفاده از لامپ کم مصرف، خاموش کردن شوفاژهاي اضافي، کمپوت کردن ميوه‌هاي رسيده که ممکن است به زودي خراب شود، شما مي‌توانيد صرفه جويي قابل ملاحظه‌اي بکنيد.

يک دفتر حسابداري براي خود باز کنيد

از ماه آينده شروع کنيد يک فهرست از بزرگ‏ترين مخارج و ريزترين آنها بنويسيد و مقدار پول يا موجودي خود را هم در گوشه‏ بالاي فهرست يادداشت کنيد و هر زمان بيرون مي‏رويد اين دفترچه کوچک را با خود داشته باشيد حتي اگر قصدتان خريد نيست، اين کار به شما کمک مي‏کند از خريدن غير ضروريات منصرف شويد و حساب احتياجات خود را هم داشته باشيد.

به خودتان اجازه سرگرمي بدهيد

وقتي شما دخل و خرج خود را با هم هماهنگ کنيد مي‏توانيد با استطاعت مالي حاصل از اين صرفه‏جويي با خيالي آسوده گاهي اوقات سرگرمي هم داشته باشيد و دستي به جيب ببريد. «وقتي خزانه‏تان خالي است شما محکوم به سکوت هستيد» و اين صرفه‏جويي‏ها براي شما سوپاپ اطمينان است. شما صرفه‌جويي کنيد و در جايي‌که لازم است با پول حاصل از صرفه‌جويي، به اهداف مالي بزرگتر برسيد.

در باره روابط عمومی بهزیستی شهرستان کاشان

ﺭﻭﺍﺑﻂ ﻋﻤﻮﻣﻲ ﺁﻳﻨﻪﺍﻱ ﺑﺮﺍﻱ ﺍﻧﻌﻜﺎﺱ ﺩﻗﻴﻖ ﺭﺧﺪﺍﺩﻫﺎﻱ ﺩﺭﻭﻥ ﻭ ﺑﺮﻭﻥ ﺳﺎﺯﻣﺎﻧﻲ ﺍﺳﺖ. ﺗﻮﻟﻴﺪ ﺍﻃﻼﻋﺎﺕ ﺑﺮﺍﻱ ﻛﺎﺭﻛﻨﺎﻥ ﺩﺍﺧﻠﻲ ﻭ ﻧﻴﺰ ﻧﺸﺮ ﺍﻃﻼﻋﺎﺕ ﺑﺮﺍﻱ ﻣﺨﺎﻃﺒﺎﻥ ﺑﺮﻭﻥﺳﺎﺯﻣﺎﻧﻲ ﺍﺯ ﺟﻤﻠﺔ ﻭﻇﺎﻳﻒ ﺗﻌﺮﻳﻒ ﺷﺪﺓ ﺭﻭﺍﺑﻂ ﻋﻤﻮﻣﻲ ﺍﺳﺖ. ﺍﺯ ﺍﻳﻦ ﺭﻭ ﺭﻭﺍﺑﻂ ﻋﻤﻮﻣﻲ ﻣﻲﻛﻮﺷــﺪ ﻛﻪ ﺑﺎ ﺍﺟﺮﺍﻯ ﺑﺮﻧﺎﻣﻪﻫﺎﻱ ﻛﺎﺭﺁﻣﺪ، ﻭﻇﺎﻳﻒ ﺗﻌﺮﻳﻒ ﺷــﺪﻩ ﻭ ﻗﺎﻧﻮﻧﻲ ﺧﻮﺩ ﺭﺍ ﺑﺎ ﻧﮕﺮﺷﻲ ﺳﺎﺧﺘﺎﺭﻣﻨﺪ ﺍﻧﺠﺎﻡﺩﻫﺪ. ﺗﺒﻌﺎً ﻓﻌﺎﻟﻴﺘﻬﺎﻱ ﺭﻭﺍﺑﻂ ﻋﻤﻮﻣﻲ، ﺑﺴﻴﺎﺭ ﻣﺘﻨﻮﻉ ﻭ ﻣﺘﻌﺪﺩ ﺍﺳﺖ ﻛﻪ ﺩﺭ ﺯﻳﺮ ﺑﻪ ﺑﺮﮔﺰﻳﺪﻩﺍﻱ ﺍﺯ ﺁﻧﻬﺎ ﺍﺷﺎﺭﻩ ﻣﻲﺷﻮﺩ.

بررسی کنید

رفتارهای غیرارادی که دست خودمان نیست

“رفتار غیرارادی” چیست؟ رفتارهایی که انسان ها در زندگی روزمره خود ناخودآگاه انجام می دهند. ...

بیـست نکتـه مهـم در تصمیـم گیـری بـرای ازدواج

تصمیم گیری برای ازدواج مرحله سختی است. برای عبور از این مرحله، باید چند نکته ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Page optimized by WP Minify WordPress Plugin

coffee canister